stále bez pacientov. Edita Takáčová z občianskeho združenia Harmónia, ktoré je jeho zriaďovateľom, tvrdí, že sa nevedia dohodnúť so zdravotnými poisťovňami.
V Košickom kraji doposiaľ chýba zariadenie, ktoré by nevyliečiteľne chorým ponúkalo dôstojnejšiu smrť, ako nemocnice. Takáčová hovorí, že otvorením zariadenia s paliatívnou starostlivosťou by chceli zaplniť túto medzeru. „Urobili sme si prieskum, mnohí príbuzní ťažko chorých ľudí sa vyjadrili, že hospic je v tomto regióne veľmi potrebný," povedala.
Povolenie na prevádzku hospicu vydal ešte v minulom roku Košický samosprávny kraj. Odvtedy občianske združenie Harmónia bezvýsledne čaká na vyjadrenie zdravotných poisťovní o preplácaní pobytu klientov. Doteraz predložené návrhy zmlúv odmietlo akceptovať ako nevýhodné. „Poisťovne nemajú veľkú snahu preplácať takéto služby," hovorí Takáčová.
Budova ošetrovateľského domu v Slovenskom Novom Meste stojí pripravená takmer dva roky. Podľa Takáčovej môžu okamžite sprevádzkovať desať lôžok pre chorých, ktorí sú v nezvratnom stave, smerujúcom k smrti. Či sa to podarí, bude závisieť od ďalších rokovaní s poisťovňami.
Rút Geržová z ministerstva zdravotníctva vysvetľuje, že nariadenie vlády stanovuje minimálny počet lôžok s paliatívnou starostlivosťou pre celé Slovensko v počte 158, potrebných by však bolo až 550. V Košickom kraji je ich doposiaľ 42, všetky sú však v nemocniciach. Hospice vznikajú s cieľom poskytnúť na dožitie dôstojnejšie miesto, aby pacient netrpel neznesiteľnou bolesťou, bola by rešpektovaná jeho ľudská dôstojnosť a v posledných chvíľach života by neostal sám.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.