odhadov polície "zmizlo" 190 orechov a 50 dubov. Ochranári sú šokovaní - práve tento les je totiž navrhovaný na zoznam štátnych prírodných rezervácií.
Podľa slov zástupkyne krajskej policajnej hovorkyne v Košiciach Oľgy Lukáčovej nelegálny výrub uskutočnili minulý týždeň vo štvrtok a piatok. "V katastri obce Vojčice došlo ku krádeži drevnej hmoty tým spôsobom, že neznámi páchatelia vykonali nelegálny výrub 190 stromov orecha tmavého v objeme drevnej hmoty 150 mł a 50 kusov stromov duba v objeme drevnej hmoty 50 mł, ktoré odviezli nákladnými motorovými vozidlami na neznáme miesto," povedala pre KORZÁR. Polícia vyčíslila škodu na asi 800 -tisíc korún, trebišovský vyšetrovateľ začal vyšetrovanie pre trestný čin krádeže.
Prechádzka po mieste činu by milovníkom prírody spôsobila asi menšie dvíhanie žalúdka. Od lesnej cesty nevidno nič, len čerstvú zvážnicu, ktorú vytvorili kolesá veľkého traktora. Rovnaký pohľad sa naskytne pozorovateľovi z opačnej strany - od poľa. Krátka cesta po zvážnici končí na holorube, širokom asi 15 a dlhom asi 100 metrov. "Hotová spúšť! Páchateľ to mal veľmi dobre premyslené a bolo to zorganizované ako hodinky. Vyberal len tie najkrajšie kusy a to, čo nepotreboval, nechal tak," stratil pri pohľade na zničený les reč náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Rastislav Mičaník. Iróniou podľa neho je, že práve tento les je veľmi vzácny - ako jediný lužný naširoko - naďaleko ho ochranári plánovali dostať do zoznamu štátnych prírodných rezervácií (ŠPR). "Sú tu mimoriadne vzácne topole, orechy a duby. Niektoré orechy majú okolo 200-300 rokov, duby a topole okolo stovky. Okrem stromov sú tú aj viaceré vzácne druhy živočíchov a rastlín," povedal nám.
Les s výmerou asi 28 hektárov v lokalite nazývanej Bysce, je v súčasnosti majetkom Štátnych lesov a spravuje ho Lesný závod Sobrance. Pôvodne tu bola naplánovaná ťažba, ale ochranári požiadali lesníkov o odklad s tým, že les odkúpia a zriadia tu rezerváciu, s čím súhlasili. "V súčasnosti rokujeme o kúpe iného územia pre Lesy SR s tým, že im ho dáme ako kompenzáciu za tento. Za ŠPR je navrhovaný už od roku 1979," vysvetlil Mičaník. Podľa jeho slov ten, kto výrub zorganizoval, dobre vedel, čo chce. "Povytínal vyslovene krásne, zdravé orechy, odhadujem asi sto a viac ročné. Tam, kde je teraz zvážnica, bol normálny porast, pôdny kryt je poškodený a stromy v okolí zvážnice tiež. Také čosi som v živote nevidel - možno v Tatrách po kalamite," konštatoval R. Mičaník. Podľa jeho slov sa občas stáva, že "zmizne" 5-10 stromov, ale s nelegálnym výrubom takého veľkého množstva sa ešte nestretol. "Orechové drevo je na čiernom trhu veľmi lukratívna komodita - o nič iné tu podľa mňa nešlo. Hodnota dreva je podľa mňa väčšia ako sa odhadlo, o spoločenskej nehovoriac - tá ide do miliónov," myslí si náčelník Východné Karpaty VLKa.
Na lesnej ceste sa nám podarilo stretnúť dvoch poľovníkov - tvrdili, že práve oni si ako prví všimli podivný ruch v lese. "Náš poľovný revír je trochu ďalej, tento patrí trebišovskej Čajke. Počuli sme hluk píly, tak sme prišli. Najskôr sme si mysleli, že ide o normálnu ťažbu - videli sme dva lesné kolesové traktory (LKT) a ťažké nákladné auto, na ktoré nakladali drevo. V lese bolo niekoľko pilčíkov a zrezané kmene premeriaval nejaký muž. Keď sme sa pýtali, čo sa tu deje, dostali sme len odpoveď - opýtajte sa pána J.," povedal nám Ľuboš K. z Vojčíc. Ako dodal, vtedy pochopil, že tento výrub rozhodne nie je kóšer. Meno muža, ktoré povedal, je totiž v Zemplíne neslávne známe - ide o podnikateľa, na ktorého väčšina poľnohospodárov regiónu nemá dobré spomienky. Ľuboš K. tvrdil, že na mieste činu boli prvýkrát minulý štvrtok, ale píly podľa dedinčanov bolo počuť už dva dni predtým. "Hneď som to nahlásil ochranárom," podotkol. Podľa policajných zdrojov začalo vyšetrovanie až od pondelka. O prípade budeme ďalej informovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.