spolupráci so Slovenskou akadémiou vied (SAV) v Bratislave.
Podľa slov riaditeľa múzea Vasiľa Fediča výstava prezentuje vybrané výsledky činnosti SAV od jej založenia roku 1953 s dôrazom na posledné roky. "Návštevníci sa tu môžu stretnúť s výskumnou činnosťou astronómov, geológov, ktorí dokážu vyrobiť nové užitočné materiály z odkalísk, ale aj psychológov, ktorí sledujú vplyv životného prostredia na výsledky žiakov v škole. Z oblasti lekárskych vied sú tu prezentované výsledky onkológov, ktorí skúmajú vplyv dedičných faktorov na vznik rakoviny, endokrinológov, ktorí sa zaslúžili o radikálne zníženie problémov so štítnou žľazou či virológov, ktorí sa podujali na boj s ricketsiami," vysvetlil riaditeľ.
Mimoriadne atraktívne sú exponáty ekológov, ktorí predstavujú ako by mala vyzerať krajina 21. storočia alebo zoológov, ktorí riešia problém obyvateľov ďalekej Afriky, tzv. spavú chorobu, prenášanú muchou tse-tse. "Mnohých školákov, ale aj dospelých, iste poteší hra s kvapalným "magnetickým ježkom" či pohľad na inkubátor, ktorý absolvoval cestu vo vesmíre so slovenským astronautom Ivanom Bellom pri pokuse s liahnutím prepelíc," prezradil Vasiľ Fedič. Okrem panelov a trojrozmerných predmetov je k dispozícii aj virtuálna prezentácia Slovenskej akadémie vied. Výstavu, ktorá potrvá do 16. mája, vedenie múzea odporúča najmä žiakom posledných ročníkov základných škôl a študentom. Počas jej trvania sa uskutočnia besedy s odbornými pracovníkmi SAV.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.