rakovine mal aj tento rok upozorniť na stúpajúci počet chorých na onkologické ochorenia a osloviť verejnosť, aby vyjadrila svoju účasť s nimi formou dobrovoľného príspevku či aspoň pripnutím malého kvietka narcisu na oblečenie. V Michalovciach sa trojčlenné hliadky študentiek pohybovali nielen po pešej zóne, ale aj pri všetkých supermarketoch v meste. Mladučké dobrovoľníčky sa do akcie zapojili napriek tomu, že všetky mali kvôli pohrebu pápeža riaditeľské voľno...
Ako je známe, počet onkologicky chorých neustále stúpa. V roku 1996 na onkologické ochorenia zomrelo na celom svete asi 6,3 milióna ľudí. Svojím podielom 20 - 25 % predstavujú onkologické ochorenia druhú najčastejšiu príčinu smrti - hneď po ochoreniach obehovej sústavy. „Evidentný nárast začal asi od roku 1930. Kým v roku 1920 zomrelo na zhubné nádory asi 1,5 percenta mužov a 1,8 percenta žien, v roku 1999 to už bolo 25,4 percenta mužov a 19,8 percenta žien. Pokiaľ ide o absolútne čísla - kým v roku 1968 zomrelo na onkologické ochorenia na Slovensku asi 6 600 obyvateľov, v roku 1999 to už bol takmer 12-tisíc," uviedla šéfka michalovskej pobočky Ligy proti rakovine a onkologička MUDr. Gabriela Hermanová.
Ako dodala, u žien sú na prvom mieste zhubné nádory prsníka, ktorých incidencia stúpla z hodnôt 30,7 prípadu na 100-tisíc žien v roku 1968 na 48,1 v roku 1999. Kým v Michalovciach bolo v rovnakom roku toto číslo mierne vyššie - 50,4, v Sobranskom okrese bolo až dvojnásobné - 98,2! Podľa údajov z michalovského Regionálneho úradu verejného zdravotníctva je v tomto okrese presne na túto diagnózu vôbec najvyššia úmrtnosť na Slovensku. Kým celoslovenský priemer predstavuje číslo 26, v tomto okrese je to až 46!
„Podiely ochorení jednotlivých orgánov sa v posledných rokoch v zásade nezmenili, s výnimkou nádorov prostaty, ktoré v roku 1999 po prvý raz predstihli nádory hrubého čreva. U mužov sa vo všeobecnosti na prvom mieste pohybujú nádory pľúc - v roku 1999 bola na Slovensku incidencia na toto ochorenie 60,5, v Sobranciach to bolo až 76,5 a v Michalovciach dokonca 101,1," upozorňuje lekárka.
U žien výskyt jednotlivých diagnóz kopíruje celoslovenské štatistiky - na prvom mieste je už spomínaný karcinóm prsníka, na druhom sú zhubné nádory kože a na treťom zhubný nádor tela maternice. Pri pohľade na fakty v Zemplíne región trhá smutné rekordy v rakovine pľúc u mužov a spomínanom karcinóme prsníka u žien. Ako nám onkologička potvrdila, pacienti prichádzajú častokrát neskoro. „V prvom, resp. druhom štádiu ktorejkoľvek z diagnóz je šanca na vyliečenie veľmi vysoká. Žiaľ, mnohí podceňujú aj jasné príznaky, chorobu zanedbajú a prichádzajú v čase, keď už nemôžeme urobiť takmer nič," skonštatovala.
Liga proti rakovine sa preto orientuje na štyri hlavné smery boja - cez svoje aktivity sa snaží zabrániť predčasnej smrti, znížiť chorobnosť a úmrtia, zlepšiť zdravotný stav obyvateľstva a kvalitu života postihnutých pacientov. „Čoraz viac úsilia smerujeme do prevencie, osvetovej činnosti a včasnej diagnostiky - potreba nových diagnostických a terapeutických prístupov je evidentná. Najdôležitejším faktorom je ale osobná zainteresovanosť pacienta, ktorý musí v prípade akýchkoľvek varovných signálov ihneď navštíviť lekára," myslí si MUDr. Hermanová.
Ženy po 25. roku veku by sa mali zúčastňovať na skríningu krčku maternice, po päťdesiatke aj na skríningu prsníka. Riziko vzniku onkoochorení po tomto veku stúpa u oboch pohlaví. „Päťdesiatnici by mali absolvovať aj pravidelné skríningy hrubého čreva a konečníka, nefajčiť, nevystavovať sa nadmernému slnečnému žiareniu, znížiť spotrebu alkoholu, vyhýbať sa obezite, jesť veľa ovocia a zeleniny či obmedziť príjem živočíšnych tukov - mnohé pozorovacie štúdie poukázali na vzťah medzi konzumáciou červeného mäsa a živočíšnych tukov a zvýšeným výskytom niektorých onkologických diagnóz," odporúča onkologička.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.