informoval jeden z občanov, ktorý upozornil, že pri parku stojí kamión plný dreva.
Ako sme už v našom denníku písali, trebišovský mestský park, ktorý vedľa svojho kaštieľa vybudoval gróf Július Andrássy, je chránený a je jedným z najväčších na Slovensku - vďaka nemu je Trebišov mestom s najvyšším podielom zelene na jedného obyvateľa na Slovensku. Kvôli mimoriadnej nákladnosti na jeho údržbu dlho chátral. S iniciatívou prinavrátiť mu jeho pôvodnú tvár prišlo v roku 2002 Občianske združenie za záchranu parku grófa Andrássyho. Podľa zmluvy sa o park stará združenie v spolupráci s Technickými službami mesta. Kto z nich rúbal v parku a prečo?
Podľa náčelníka Mestskej polície Zdenka Kameníka aj policajti dostali v tomto smere podnet. "Pokiaľ vieme, je to legálne výrub realizovalo cez dodávateľa združenie. Vodič auta sa preukázal povolením," povedal pre KORZÁR. Oslovili sme aj odbor výstavby a územného plánovania na trebišovskom magistráte, ktorý má agendu výrubu stromov a udeľovania povolení v kompetencii. "My sme len správcom parku, akékoľvek zásahy do neho musí schváliť Krajský pamiatkový ústav až potom môžeme vydať povolenie," vysvetlila Ing. Eva Bučková, ktorá má na starosti spomínanú agendu. Podľa jej slov "pamiatkári" ešte v januári, teda v čase vegetačného kľudu, prišli označiť slabé, prestárle a chorobami napadnuté stromy - ich výrub je potrebný kvôli ozdraveniu parku. "Celkovo označili 189 stromov najviac agátov, ale sú tam aj jelše, buky, bresty, čerešne či topole. Následne vydali rozhodnutie a na základe neho sme my vydali povolenie na ich výrub," skonštatovala Ing. Bučková.
Problém, kam má putovať vyťažené drevo, je zase zakotvený v Dohode o spolupráci pri výrube stromov a zabezpečení náhradnej výsadby v mestskom parku zo 16. marca. V ňom sa píše, že " vyrúbané stromy sa použijú nasledovne časť bude prevezená do areálu Technických služieb mesta Trebišov, časť do centra voľného času a časť sa odpredá. Z výťažku z odpredaja sa uhradia pre združenie náklady." V odstavci III. Zmluvy sa píše aj o povinnosti oboch strán zabezpečiť náhradnú výsadbu do konca roka 2005. Za mesto ju signoval primátor Dušan Poľacký, za združenie Jaroslav Kocák. Podľa primátora je všetko v poriadku, jediným problémom vraj bola snaha združenia predĺžiť dobu výrubu do 15. apríla, čo neakceptoval. "Pokiaľ viem, naše veto dodržali. Ak sa tam ozývajú píly, spracúvajú len vyťažené drevo, nové stromy sa už nerúbu," povedal.
Podobná reakcia nás čakala u štatutára združenia Jaroslava Kocáka. Združenia sa dotkli nepriame podozrenia, že chce profitovať z vyťaženého dreva. "Financie sa použijú na zaplatenie pilčíkov a náhradnú výsadbu," vysvetlil. Na otázku, prečo združenie nezačalo výrub skôr, reagoval: "Pamiatkári rozhodnutie vydali už niekedy koncom februára, ústne dokonca ešte skôr. Žiaľ, mesto nám vydalo povolenie až 16. marca a poštou sme ho dostali tesne pred Veľkou Nocou. Na intervenciu primátora mesta sme začali rúbať až po nej. Argumentoval tým, že by bolo nežiadúce, aby drevo počas Sviatkov zostalo v parku," povedal J. Kocák. Podľa jeho slov pilčíci firmy Hutka nastúpili do parku až 30. marca. "Vedeli sme, že je nereálne stihnúť vyrúbať všetko, preto sme primátora požiadali o výnimku," argumentoval J. Kocák. Za dva dni, ktoré zostali, sa vraj stihlo zrúbať len 50 stromov, zvyšné prídu na rad po skončení vegetačného obdobia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.