Korzár logo Korzár Zemplín

Spotreba vody kvôli nárastu cien dramaticky klesá

Michalovce Tradičné laboratórne vyšetrenia vybraných ukazovateľov vzoriek pitnej vody, ktoré si v minulosti mohli dať urobiť aj Zemplínčania, sa už

tento rok v akčnom rádiu zemplínskych Regionálnych úradov verejného zdravotníctva nevykonávali. Po redukcii laboratórií totiž v rámci Slovenska podobné analýzy robí iba desať pracovísk. Aktivity RÚVZ sa preto pri príležitosti včerajšieho Svetového dňa vody obmedzili len na bezplatné poradenstvo o tom, či je voda z individuálnych a hromadných zdrojov v regióne neškodná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Od rána tu boli desiatky ľudí, ktorí si v minulosti zvykli na bezplatné analýzy, ale tento rok sme ich museli odporučiť na pracovisko do Košíc," skonštatovala pracovníčka RÚVZ Mária Gimerová. V každom prípade michalovskí hygienici naďalej upozorňujú na výrazné regionálne rozdiely v zásobovaní pitnou vodou z verejných vodovodov. Hoci celoslovensky sa k nej dostane asi 81% obyvateľov, najmenej sa na tomto čísle podieľajú Košický a Prešovský kraj. Ešte markantnejší je tento rozdiel pri bližšom pohľade na okresy - napríklad v Michalovskom a Sobranskom má prístup k pitnej z vodovodu len 69% obyvateľov, zvyšok je odkázaný na odber vody z domových studní. "Tie nie sú vždy v dobrom stave a sú v nich prekročené niektoré medzné hodnoty. Najčastejšie je to obsah dusičnanov, ktorý prekračuje stanovené limity 3 až 5-násobne, niekedy ddokonca desaťnásobne. Toto prekročenie nám potvrdili aj vyšetrenia vôd zo studní, ktoré sme robili v minulosti," vysvetlila M. Gimerová.

SkryťVypnúť reklamu

Michalovský RÚVZ v rokoch 2000-2004 vyšetril takmer 700 vzoriek zo studní - až 51% nevyhovelo v ukazovateli dusičnany, teda prekračovali limit, stanovený Vyhláškou, ktorý predstavuje 50,0 mg/l! Až 87 % vzoriek malo obsah dusičnanov vyšší ako 10,0 mg/l, čo znamená, že takáto voda sa nesmie používať na prípravu umelej detskej výživy pre dojčatá. Najväčší počet vzoriek vôd pochádzal z obcí Zalužice, Krišovská Liesková, Žbince, Hažín, Veľké Revištia, Zemplínske Kopčany, Trhovište, Čierne Pole, Falkušovce a Petrovce n. Laborcom.

Hygienici v kontexte spomínaných faktov privítali naštartovanie projektu Zásobovanie pitnou vodou a odkanalizovanie Juhovýchodného Zemplína, ktorý realizuje vďaka Phare Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s. Súbežne s tým však s obavami sledujú vývoj ďalšieho fenoménu neustály pokles spotreby pitnej vody. "Kým v roku 1990 bola špecifická spotreba pitnej vody v slovenských domácnostiach 425 litrov na obyvateľa a deň, v roku 2003 to bolo už len 109,2 litra, čo sa nebezpečne približuje k hygienickému minimu, teda 80 litrov na obyvateľa a deň. Spoločenská spotreba vody pri hromadnom zásobovaní obyvateľstva by vo všeobecnosti nemala byť nižšia ako 165 litrov na osobu a deň, nižšie číslo predstavuje riziko zníženia hygienickej úrovne," skonštatovala hygienička. Podľa jej názoru je vysoko pravdepodobné, že ľudia zase používajú vodu zo studní, ktoré je práve v Zemplíne nekvalitná.

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka neustálemu zdražovaniu vody preto dochádza k zaujímavému paradoxu dodávka vody domácnostiam sa znižuje napriek tomu, že počet obyvateľov zásobovaných pitnou vodou z verejných vodovodov sa zvyšuje. "Sledujeme aj kvalitu vody z verejných vodovodov. Vlani sme v rámci okresov Michalovce a Sobrance celkovo vyšetrili 82 vzoriek pitných vôd z 19 vodovodov, z ktorých je zásobovaných 49 obcí. Len v jedinom prípade sme zaznamenali zvýšený obsah dusičnanov, čo prevádzkovateľ rieši úpravou vody," dodala na záver M. Gimerová.

Najčítanejšie na Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 878
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 404
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 147
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 264
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 594
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 060
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 915
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 603
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu