výberového konania na sochárske dielo, ktoré bude umiestnené v kvetinovom kruhu medzi predajňou Dielo a obchodným domom Šíravan, sa prihlásili piati autori. Formou ankety mesto do rozhodovania zapojilo aj občanov. Problémom sa zaoberali aj mestskí poslanci, ktorí na poslednom zasadnutí mali hlasovať za ten, ktorý sa im najviac pozdáva.
Nová dominanta čerpá z povesti o pastierovi Michalovi a jeho ovciach tento námet použili všetci autori v tendri. Historici však upozorňujú, že je historicky nepodložená. Jediným poslancom, ktorý sa to snažil pripomenúť na zasadnutí MsZ, bol učiteľ Obchodnej akadémie Ján Varady. "Mám síce inú aprobáciu a nie dejepis, ale regionálne dejiny sú mojím hobby. Preto ma návrhy, ktoré nám mesto predložilo na posúdenie, šokovali. Podľa mojich vedomostí nemá chov oviec v Michalovciach žiadnu historickú oporu," uviedol pre KORZÁR. Ako dodal, súčasná iniciatíva ho prekvapila aj preto, že podobnú aktivitu mesto pred pár rokmi zamietlo. "Existoval návrh, aby dalo vypracovať sochu archanjela Michalata a umiestnilo ju na adekvátne miesto. Vtedy to ihneď zamietli a teraz má byť v centre mesta pastier s ovcami?" myslí si Ján Varady.
Rovnaký názor na budúcu ozdobu námestia má aj bývalý dlhoročný historik Zemplínskeho múzea v Michalovciach Mikuláš Jáger, ktorý je členom tímu zostavovateľov pripravovanej knihy o histórii Michaloviec. "Keď som sa to dozvedel, očervenel som od hanby. Nápad vytvoriť sochu podľa názvu mesta nie je zlý, ale v žiadnom prípade nemôže vychádzať z ľudovej etymológie Michal ovce. Táto koncovka je totiž v názve mnohých slovenských miest a z historického hľadiska znamená len to, že v danom sídle existovala okolo 9. storočia slovanské osídlenie," vysvetlil. Ako dodal, existujú dve alternatívy, odkiaľ názov mesta pochádza. "Môže ísť o odkaz na patrocínium Michala, ale nie baču s ovcami (!), smerom k najstaršej sakrálnej pamiatke Michaloviec rotunde pri rímskokatolíckom kostole. Bolo bežné, že sídla dostali názov týmto spôsobom. Druhou možnosťou je, že ide o súvis so svätomichalským sviatkom," načrel do dejín historik.
Nápad umiestniť v pešej zóne súsošie baču s ovcami je podľa jeho názoru veľmi nepremyslený. "Pokiaľ mestu ide vážne o zámer pripomenúť občanom trochu histórie, bude sa nám smiať polovica Slovenska teraz a ďalších pár desaťročí po nás. Iné by bolo, keby šlo o nejakú recesiu ako napríklad socha Čumila v Bratislave," povedal M. Jáger, ktorý plánuje napísať vedeniu mesta otvorený list v tomto duchu a odhovoriť ho od zámeru nainštalovať súsošie do centra. Na historickú nepodloženosť legendy, ktorá nereprezentuje skutočné dejiny mesta, poukazujú aj šéfka Zemplínskej spoločnosti a michalovskej pobočky Pamiatkového ústavu v Michalovciach Viera Čurmová ako aj súčasný historik múzea Martin Molnár. "Je to báchorka, pokiaľ mesto chce tento námet použiť, pri soche musí byť jasné vysvetlenie, z akého námetu čerpá," myslí si V. Čurmová.
Oslovili sme aj viceprimátora mesta Jána Ďurovčíka. Je predsedom výberovej komisie, ktorá má rozhodnúť o víťaznom návrhu. Podľa jeho slov: "poslanci návrh na novú sochu schválili ešte vlani jednohlasne" a "nikdy nebolo naším zámerom mať historicky podložený motív." Odmietol špecifikovať, koľko občanov o návrhoch hlasovalo, resp. ktorý získal najviac hlasov. Takisto nechcel upresniť, ako hlasovali poslanci ani to, koľko bude socha stáť. "Podľa pravidiel verejnej súťaže som zatiaľ viazaný mlčanlivosťou, " povedal na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.