OZVENA, fungujúca ako chránená dielňa občianskeho združenia INTEGRA. Zachytáva život pacienta so schizofréniou, ktorý sa po viac ako polročnom liečení dostáva von z nemocnice a hľadá si svoje miesto v živote dňa.
Ako je známe, združenie INTEGRA v spolupráci s michalovskou Psychiatrickou nemocnicou, je iniciátorom a realizátorom pilotného projektu Transformácie psychiatrickej starostlivosti, ktorý je modelovým pre bývalú Strednú a Európu. Za pár rokov dokázalo vybudovať komplexnú sieť služieb, ktoré majú pomáhať bývalým pacientom s duševnými ochoreniami zaradiť sa do spoločnosti. Asi najzložitejšie bolo zriadenie chráneného bývania a chránených dielní v reštaurácii Karolína na Kostolnom námestí v Michalovciach a spomínanej mediálnej skupiny. Kým v Zemplíne verejnosť prijímala aktivity INTEGRY vlažne, zahraniční odborníci ich permanentne hodnotia ako nadštandardné a predbiehajúce dobu. Svedčia o tom referencie expertov, ktorí sa a o INTEGRE vyjadrujú na zahraničných fórach v superlatívoch.
Pred necelým rokom sa stal film nemeckého filmového štábu Goeller-Film-Script-Media o michalovskom modeli starostlivosti o duševné zdravie s názvom "Šéfom je pacient" podnetom pre vznik prvého celovečerného programu na medzinárodnom televíznom kanáli ARTE. "Teraz je na svete už druhý film o ľuďoch s duševnými poruchami. Tiene svetla mali svoju úspešnú premiéru na medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov One World Berlin 2004 v Berlíne vlani v novembri. Hovorí o ľuďoch, ktorí zažili horkosť života hneď dvojnásobne - ochoreli na schizofréniu a následne boli spoločnosťou vylúčení, i keď by si zaslúžili pochopenie a podporu. Niektorí túto ťarchu neuniesli, ale mnohí sa postavili sa na vlastné nohy a vrátili sa do života," uviedol otec projektu, psychiater Pětr Nawka.
Film vznikol vďaka ľuďom, ktorí majú skúsenosti s duševnou poruchou v rámci mediálnej skupiny Ozvena pod vedením Štefana Varšaníka a v spolupráci s kameramanom I. Ferkom. "Ak sa im právo žiť rovnocenne prestáva odopierať, sú schopní osobného rastu. Zároveň osmeľujú aj iných ľudí s podobným osudom, aby vystúpili z tieňa a rozprávali svoj príbeh," myslí si P. Nawka.
Film bolo možné natočiť aj s podporou celosvetového destigmatizačného programu, realizovaného združením Otvorme dvere, otvorme srdcia. (destigmatizácia odstraňovanie zažitých dogiem a bariér medzi duševne chorými a verejnosťou pozn. red.) Slovenskú premiéru Tieňov svetla uvedú v michalovskom kine Centrum zajtra o jednej popoludní. Vstupné naň je dobrovoľné a po predstavení sa uskutoční krátka beseda s tvorcami a hercami filmu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.