školské zariadenia, ktoré patria pod vyššie územné celky, od platenia daní z nehnuteľnosti zo zákona oslobodené. Situácia sa zmenila s prechodom tejto právomoci zo štátu na mestá. Ich predstavitelia tvrdia, že v zlej finančnej situácií si nemôžu dovoliť prísť o ďalšie príjmy
Stredným školám sa suma, ktorú majú uhradiť, zdá privysoká. Argumentujú, že normatívy, ktoré dostávajú od štátu, s týmito výdavkami nepočítali. V troch mestách Horného Zemplína - Humennom, Snine a Medzilaborciach by mali školy dokopy zaplatiť viac ako 1,3 milióna korún. "Dane v takej výške môžu v niektorých prípadoch ohroziť prevádzku škôl," povedal Karol Lacko, vedúci školského odboru Prešovského samosprávneho kraja.
Nová povinnosť sa nepáči najmä riaditeľom deviatich stredných škôl v Humennom. Nedávno svoju nespokojnosť vyjadrili otvoreným listom poslancom mestského zastupiteľstva. Upozorňujú, že poslanci svojím rozhodnutím neodpustiť školám daň ochudobňujú ich poddimenzované rozpočty. "Naša škola má zaplatiť 136- tisíc korún - to by nám stačilo na elektrickú energiu na polroka, alebo na vodné a stočné na celý," hovorí riaditeľ humenského gymnázia Ivan Pajtáš. Ten je zároveň mestským poslancom, preto sa chystá problém výšky mestských daní znova otvoriť na zasadnutí mestského zastupiteľstva.
Platiť budú musieť aj v školy v Snine. Podľa riaditeľa Strednej priemyselnej školy Ján Harmaňoša ich schopnosť uhrádzať daň bude závisieť od postoja zriaďovateľa. "Samosprávny kraj nám zatiaľ neodviedol financie z normatívov v plnej výške, ale ponechal si 400-tisíc rezervu. Ak by sme tieto peniaze dostali, daň by sme dokázali zaplatiť," vysvetlil.
V Zemplíne poplatky školám odpustilo iba jedno mesto Michalovce. Daň sa tu odvádza iba za nehnuteľnosti, v ktorých sa podniká. "Tieto úľavy pre nepodnikateľské subjekty platili aj predtým. Rozhodli sme sa ich v tomto roku rozšíriť aj na stredné školy," povedal František Gábor z michalovského mestského úradu. Trebišov zase rozhodol, že stredné školy od daní neoslobodí. Koľko tým mesto získa, tu nevedeli povedať, lebo zatiaľ len zbierajú daňové priznania.
Vedúca odboru školstva Košického samosprávneho kraja Mária Kokardová hovorí, že kvôli daniam pravdepodobne budú musieť rokovať s primátormi miest. Ak neuspejú, o vytvorenie finančnej rezervy chcú požiadať ministerstvo školstva. Karol Lacko s prešovskej krajskej samosprávy vidí jedno z riešení v tom, že by školy neodvádzali daň naraz, ale požiadali by o splátkový kalendár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.