mesta a Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, na základe ktorého od vlaňajšieho 1. júla vodári v lokalite nainštalovali vodovodné výpusty s automatickou reguláciou odberu vody, sa ukázalo z ich pohľadu ako skvelý ťah. Podľa riaditeľa Mestského bytového podniku JUDr. Jána Šípoša výška sumy, ktorú tým mesto ušetrilo, ide do miliónov.
K radikálnemu rezu samospráva pristúpila kvôli neúnosnému nabaľovaniu dlhov neplatičov za vodu. Naviac, problém nesúvisel len s uhrádzaním nákladov na jej dodávku, ale aj s jej enormným mrhaním. Pri zbežných kontrolách pracovníkov mesta tiekla dolu kanálom a nejedna rodina ju používala ako chladničku! Po dohode so zástupcami rómskej komunity preto od 1. júla 2004 prestala tiecť voda z kohútikov v domácnostiach. Mesto v snahe zastaviť tvorbu dlhu, ušetriť, ale zároveň zabezpečiť potrebné množstvo pitnej vody pre osadu dalo na troch rôznych miestach v lokalite nainštalovať špeciálne upravené výpusty z liatiny s automatickou reguláciou odberu vody. Odvtedy si tunajší obyvatelia nosia vodu do domácností vo vedrách.
„Nebolo naším cieľom znepríjemniť tunajším ľuďom život, ale nebolo iné riešenie. Už prvé faktúry, ktoré nám prišli za vodu po zavedení tohto opatrenia, hovoria samé za seba. Kým v júni, čo bolo tesne predtým, sme museli uhradiť mesačnú faktúru za vodu vo výške 270-tisíc korún, v auguste to už bolo len okolo 50-tisíc a na približne rovnakej výške sa táto suma udržiava dodnes. Efekt, ktorý sme očakávali, sa teda dostavil - po prepočítaní na celý rok tým mesto ušetrí okolo dvoch miliónov korún," uviedol pre KORZÁR JUDr. Šípoš.
Ešte zaujímavejšie spätná väzba vyzerá pri pohľade na reálnu spotrebu a fakturácie za dva polroky 2004. Kým v prvom obyvatelia osady spotrebovali takmer 32 700 m3 vody, za čo mesto muselo zaplatiť asi 1,2 milióna korún, v druhom, kedy už bolo opatrenie v platnosti, klesla spotreba na 7200 m3 a faktúry na čosi cez 260-tisíc korún!
„Keďže Rómovia si uvedomili, že toto riešenie nie je práve najideálnejšie, zmenil sa aj ich postoj k platbám za nájomné. Motivovali sme ich tým, že ak budú platiť, časom im vodári vodu opäť zapoja do bytov. Naviac, asi 60 nájomníkov súhlasilo, aby sme sa stali osobitným príjemcom a aspoň čiastočne uhrádzajú nájomné. Žiaľ, z takmer 180, ktorých máme v tejto lokalite, je to len zlomok," skonštatoval riaditeľ.
Napriek týmto krokom je totiž medzi reálnym predpisom platieb za nájomné a realitou priepastný rozdiel. „Mesačne by sme mali v osade od nájomníkov vybrať okolo 200-tisíc korún, ale dostaneme len asi 50-60-tisíc a to práve vďaka inštitútu osobitného príjemcu. Žiaľ, my ich nemôžeme prinútiť, aby s touto formou úhrady súhlasili," podotkol.
Okrem toho, že Rómovia konečne začali vodou šetriť a mesto výrazne znížilo náklady, sa dostavil aj ďalší efekt. V jednom z množstva vchodov sa nájomníci dokázali dohodnúť na tom, že budú platiť všetci a tým pádom im v decembri vodári mohli vodu zapojiť tak, aby im opäť tiekla z kohútikov. „Pravdaže, v snahe vyhnúť sa problémom s vysokou spotrebou, sem chodíme pravidelne na kontroly," povedal JUDr. Šípoš.
Ako priznal, práve prísna kontrola sa vyplatila. „Tesne pred Vianocami nám zrazu spotreba vody v tomto vchode stúpla na 199 m3 za týždeň! Pristúpili sme preto znovu k odstávke a Rómovia ihneď priznali, že do tejto bytovky chodila na vodu celá osada - prali si tam koberce, kúpali deti a podobne. Keď sme im pohrozili, že im vodu nezapojíme, hneď na to spotreba klesla na 19 m3 za týždeň," pousmial sa JUDr. Šípoš.
Podľa jeho slov sa síce efekt dostavil, ale ide len o čiastočné riešenie celoplošného problému, s ktorým bojujú rovnako všetky samosprávy. „Od januára cena vody zase stúpla a ľudia už viac nedokážu platiť, takže naše straty pôjdu opäť hore. Problém neplatičov samospráva nevyrieši, nemá na to dosť kompetencií. Mala by sa tým konečne zaoberať aj vláda," dodal na záver.
Úspora v číslach
Spotreba: Fakturácie: Cena vody:
Rok 2003: 61 377 m3 1 609 304 korún 26,22 korún/m3
Rok 2004:
1.polrok: 32 657 m3 1 190 021 korún 36,44 korún/m3
2.polrok: 7 221 m3 263 133 korún 36,44 korún/m3
Rok 2005:
Do 25.1.: 526 m3 25 006 korún 47,54 korún/m3
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.