januára 2005 ambulancia prestane fungovať. O zákaze jej prevádzkovania napokon rozhodol niekto tretí - Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Michalovciach.
Ako sme už v našom denníku písali, spor medzi lekárom a obcou sa vyhrocuje už niekoľko rokov...Iróniou pritom je, že ambulancia, byt lekára aj obecný úrad sídlia v tých istých priestoroch v pamiatkovej kúrii, ktorá patrí obci. Kauza, plná protivenstiev, dospela až na hranu keďže každá strana si obhajuje svoje pozície, napokon gordický uzol rozlúskli hygienici. "Pán doktor ešte nepodpísal novú zmluvu o prenájme priestorov. Najskôr sa mu výmer videl privysoký, napokon sme urobili kompromis a teraz ju nechce podpísať kvôli nevyhovujúcej čakárni," tvrdí starosta. Pôvodná čakáreň bola ešte pred deviatimi mesiacmi pri vchode na obecný úrad. Starosta argumentoval, že dochádza k miešaniu občanov, vybavujúcich úradné záležitosti s chorými. "Napokon sme ju úplne zrušili a lekár má osobitný vchod," vysvetlil Š. Poľaško.
A práve tým začal spor poriadne naberať obrátky, s novou čakárňou totiž nesúhlasil Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ). "Nedáva to logiku, ale podnet na to, aby sa na to hygienici pozreli, dával MUDr. Schnitzer," podotkol starosta. "Súčasné dispozičné riešenie NZZ nespĺňa požiadavky v zmysle vyhlášky MZ SR č. 40/1997 Z. z., ktorou sa ustanovujú štandardy pre minimálne personálne a materiálno technické vybavenie niektorých druhov zdravotníckych zariadení," vysvetlila nám Ing. Kováčová z michalovského RÚVZ. Ako dodala, MUDr. Schnitzer bol opakovane písomne upozorňovaný na nedostatky v prevádzke a termíny na odstránenie zistených nedostatkov boli určované tak, aby bolo možné zachovať prevádzku predmetného NZZ. "Na stretnutí uskutočnenom dňa 4. novembra 2004 za účasti oboch strán sa dohodlo na zákaze prevádzky zariadenia," podotkla.
"Pán starosta odmietol všetky moje kompromisné návrhy. Na rokovaní v novembri, keď už RÚVZ avizoval zákaz prevádzkovania, som navrhol, aby čakáreň bola v priestoroch ambulancie, kde by už spĺňala potrebné kritériá. On s tým nesúhlasil a tak mi nezostáva iné ako zmeniť pôsobisko," povedal nám MUDr. Schnitzer a dodal: "Ja som preč ísť nechcel, snažil som sa ambulanciu zachrániť, ale s týmto starostom to žiaľ, nepôjde." Starosta Štefan Poľaško mu odporuje: "Ja ho nevyháňam a mrzí ma, že najviac na to doplatia pacienti. Chcem aby stredisko fungovalo ďalej, ale asi to nepôjde inak, ako s novým lekárom."
O stanovisko k celej kauze sme požiadali aj lekára Košického samosprávneho kraja MUDr. Igora Jutku. "Snažil som sa obe zainteresované strany nasmerovať k nejakému konsenzu, ale asi to nie je možné. Pokiaľ MUDr. Schnitzer požiada o zmenu pôsobiska ambulancie a splní zákonom dané predpoklady, som povinný mu vyhovieť," dodal na záver.
Ako je to so zmenou pôsobiska privátneho lekára?
1.Licencia každého privátneho lekára je viazaná okrem iného aj na nájomný vzťah k nebytovým priestorom. Tieto však musia spĺňať príslušné kritériá na prevádzkovanie neštátneho zdravotníckeho zariadenia (NZZ). K ich splneniu, resp. nesplneniu dáva stanovisko Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Pokiaľ je negatívne, vydá rozhodnutie o zákaze prevádzkovania príslušného NZZ.
2.Licencia lekára v tomto prípade nemusí zaniknúť, zákon mu totiž umožňuje požiadať o zmenu pôsobiska, teda o presťahovanie ambulancie na iné miesto. Licencia bude viazaná na nový prenájomný vzťah, ale rovnako ako na pôvodnom mieste, musí nové pôsobisko NZZ spĺňať potrebné kritériá. Jeho prevádzkovanie je teda opäť viazané na povolenie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Pokiaľ je toto stanovisko pozitívne, lekár môže naďalej poskytovať zdravotnícku starostlivosť, ale už na novom pôsobisku.
Čo môže urobiť obec po odchode lekára?
1.Obec má aj po odchode lekára možnosť zabezpečiť svojim občanom dostupnú zdravotnícku starostlivosť musí však osloviť iného lekára s platnou licenciou, ktorý je zaradený do siete poskytovateľov zdravotníckej starostlivosti, aby zmenil svoje pôvodné pôsobisko a presťahoval svoju ambulanciu do obce.
2.Nový lekár musí uzavrieť nájomný vzťah s obcou na prenájom nebytových priestorov. Tie však musia spĺňať potrebné kritériá, len vtedy vydá RÚVZ povolenie na prevádzkovanie neštátneho zdravotného zariadenia (NZZ). Prípadné úpravy nebytových priestorov v záujme splnenia potrebných kritérií( napr. rekonštrukcia) musí zabezpečiť obec alebo s novým lekárom vyriešia ich financovanie vzájomnou dohodou. Nový lekár uzavrie zmluvy zo zdravotnými poisťovňami, v opačnom prípade by musel od pacientov za každé poskytnutie požadovať priamu platbu.
Pokiaľ nový lekár splní všetky tieto predpoklady - má platnú licenciu, je v sieti NZZ a má zmluvy s poisťovňami, pacienti z obce môžu uzavrieť zmluvný vzťah s ním, ak nechcú dochádzať za svojím pôvodným lekárom, ktorý zmenil miesto pôsobenia
Čo znamená odchod lekára z obce pre pacientov?
1.Ako držiteľ licencie si privátny lekár berie všetky karty svojich pacientov na nové pôsobisko, lebo zmluvný vzťah uzavrel lekár a pacient, nie obec a pacient.
2. Pokiaľ chce pacient aj napriek zmene pôsobiska naďalej navštevovať toho istého lekára, musí za ním dochádzať.
3. Pokiaľ pacient po odchode lekára na nové miesto z rôznych príčin ( v tomto prípade vzdialenosť), nechce navštevovať toho istého lekára, môže s ním rozviazať zmluvný vzťah. Keďže na Slovensku platí slobodná voľba lekára, pacient môže uzavrieť novú zmluvu s ktorýmkoľvek lekárom, ktorého si vyberie. Môže tak však urobiť len raz za pol roka, čo je zákonný interval, v ktorom je možná zmena. Kartu takéhoto pacienta pôvodný lekár musí odovzdať novému, ktorého si pacient vybral.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.