východe republiky. Skonštatoval to generálny riaditeľ známej michalovskej stavebnej firmy PSJ Chemkostav, a. s., Ing. Tibor Mačuga.
„Už niekoľko rokov evidujeme, že absolventom Stavebnej fakulty sa do slovenského stavebníctva nejako nechce. Je tak trochu iróniou, že pri prijímaní nových zamestnancov nám chodia na konkurzy absolventi všetkých možných fakúlt s výnimkou stavbárov - tí sa asi niekde strácajú," uviedol pre KORZÁR Ing. Mačuga.
Ako dodal, v snahe motivovať súčasných študentov fakulty, aby prišli pracovať do firmy, vypracovali v spolupráci s jej dekanátom pilotný projekt podnikových štipendií. „Pokiaľ viem, kedysi tento systém fungoval - firmy platili študentom časť študijných nákladov na základe zmluvy, ktorou sa zaviazali odpracovať v danej firme určitý čas po ukončení školy. Hoci sú to pre nás náklady navyše, rozhodli sme sa vyskúšať to. Do projektu sa zapojila aj firma Cestné stavby Košice," vysvetlil generálny riaditeľ Chemkostavu.
Vedenie fakulty iniciatívu domácich podnikov privítalo a obe strany si od nej veľa sľubovali. Obe zostali nemilo prekvapené - tretia strana, čiže samotní študenti, ponuku až na pár výnimiek ignorovali. „Súčasným štvrtákom sme poskytli možnosť mesačne si prilepšiť o 2 - 3-tisíc korún a piatakom ešte o tisíc korún viac s tým, že po ukončení školy u nás odpracujú 5 rokov. Pripravovali sme sériu prezentácií o firme, v ktorej majú možnosť pracovať. Mysleli sme si, že ich príde 10 - 12 a my si budeme môcť vybrať tých najperspektívnejších. Žiaľ, zostali sme v šoku, keď na prvú prezentáciu prišiel jediný uchádzač!" skonštatoval riaditeľ. Podľa jeho slov to nevrhá najlepšie svetlo na vysokoškolákov. „Stále sa sťažujú, že nemajú dosť financií na štúdium a keď im ich niekto ponúka len tak, odmietnu," poznamenal.
Po „stratených" stavbároch sme pátrali na Stavebnej fakulte TU. Ako nám povedala pracovníčka študijného oddelenia, ktoré projekt zastrešovalo, aj vedenie fakulty prekvapil takmer nulový záujem o domáce podnikové štipendiá. „Tento rok sa to robilo prvýkrát, ale ponuku prijalo len zopár študentov. S Cestnými stavbami ich podpísalo zmluvy sedem a pokiaľ ide o Chemkostav, tam sa o štipendium zaujímali iba dvaja, ale potom to odmietli. Napokon oň prejavil záujem jeden študent," vysvetlila.
Podľa jej slov aktuálne na škole študuje 166 štvrtákov, ktorí mali možnosť reflektovať na spomínané podnikové štipendiá. Ročne fakultu opúšťa asi 120 hotových stavbárov. „Podľa našich informácií drvivá väčšina z nich odchádza do zahraničia - najmä do Prahy a na Moravu a pokiaľ vieme, pracujú v stavebníctve. Pravdaže, sú aj takí, ktorí odídu a robia niečo úplne iné," podotkla.
Dôvod, prečo mladí stavbári hromadne odchádzajú mimo Slovenska, nevedela vysvetliť. „Najpravdepodobnejším motívom sú lepšie platové podmienky, resp. vyššie možnosti profesijného rastu. Pokiaľ ide o firmy na východe republiky - skôr inklinujú k väčším mestám a Michalovce pre nich nie sú zaujímavé," dodala na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.