Lýdia VEREŠČAKOVÁ & Milan POTOCKÝ
Zemplín Všetky štyri zemplínske mestá pri riešení problému zamestnanosti stavili na jednu kartu budovanie priemyselných parkov. Samosprávy dúfajú, že práve to môže prilákať potenciálnych investorov, ktorí prinesú tisícom nezamestnaných v regióne prácu. Pravdaže, každé z miest je v tomto smere v inom štádiu. Gratulovať si môžu Humenčania, ktorý už park dokončili a na plné obrátky ide aj výstavba michalovského. Trochu neskôr začali Trebišov a Snina, ktoré len nedávno vstúpili do veľkej hry o Eurá.
Mesto Humenné je už de facto za vodou, časť parku, ktorého je investorom, je hotová. "Našou úlohou bolo vybudovať kompletnú infraštruktúru, čo sa aj stalo a od októbra intenzívne pracujeme na kolaudačných konaniach, ktoré sú mimoriadne zložité, lebo ich musíme realizovať zo štyrmi rôznymi stavebnými úradmi. V súčasnosti "beží" posledné - so Štátnym dráhovým úradom a 18. novembra priemyslený park slávnostne odovzdáme do užívania," uviedol pre KORZÁR prednosta MsÚ Anton Klamár. Celý projekt výstavby priemyselného parku Guttmanovo, ktorý sa nachádza pri areáli Chemesu, predstavuje investíciu asi 2,7 milióna Eur( 2 milióny fond Phare, 550 -tisíc Eur štát a 170- tisíc Eur mesto). V parku s päťhektárovou rozlohou by malo po jeho definitívnom dokončení vzniknúť 250 pracovných miest. V súčasnosti tu dokončuje svoje haly prvý investor -nemecká spoločnosť Müller Textil. Prvých 150 ľudí by tu malo nájsť prácu už v prvom kvartáli 2005. Mesto paralelne rokuje s investormi na zvyšnú polovicu parku.
V polovici "cesty" sú Michalovce, výstavba priemyselného parku tu beží na plné obrátky. "V súčasnosti prebiehajú stavebné práce na prístupovej ceste k parku a výrobnej hale spoločnosti Gronbach. Ďalšie roboty sa týkajú vonkajšej kanalizácie, výstavby vodovodu a skladu odpadov," povedal projektový manažér spoločnosti IPEC Ján Humeník. Na vyše 18 - hektárovom pozemku za bývalou fabrikou MEZ vyrastie do konca roka výrobná hala nemeckej spoločnosti Gronbach. Firma bude na Slovensku pôsobiť prostredníctvom dcérskej spoločnosti Michatek. V prvej fáze by malo v michalovskom závode nájsť prácu približne 100 nezamestnaných. Z celkového územia priemyselného parku bude nemecký investor vyrábať na ploche približne 5,5 hektára. Michalovský magistrát už rozbehol rokovania aj s ďalšími dvoma zahraničnými partnermi z Talianska a Nemecka, samospráva plánuje spolu s Košickým samosprávnym krajom vybudovať v priemyselnom parku podnikateľský inkubátor.
Sninčania na projekte parku pracujú odvlani, kvôli jeho budovaniu vytvorili združenie Priemyselný park Snina, v ktorom figuruje mesto Snina a Prešovský samosprávny kraj. Park si naplánovalo vybudovať v areáli firmy Vihorlat, a.s. a má mať rozlohu asi 11 hektárov. V októbri mesto požiadalo Ministerstvo hospodárstva o nenávratný príspevok na rekonštrukciu výrobných hál. "Ide o tzv. braun časť celkového projektu, čiže úpravu niečoho, čo už existuje. Rozpočet na ňu predstavuje 134 miliónov korún, mesto Snina participuje sumou 6 ,6 milióna korún. V súčasnosti spracúvame projekt na tzv. greenfield časť, čiže budovanie nových hál na zelenej lúke, ktorý bude hotový v januári 2005," skonštatoval šéf združenia Svätoslav Husťák.
Spoločný rozpočet na vybudovanie parku predstavuje 367 miliónov korún. Popri dnes už existujúcich výrobných halách tu má vyrásť 14 nových a servisné centrum. Združenie ráta s príchodom asi 10 menších investorov, ktorí by tu mali celkovo zamestnať 700-900 ľudí. Do hry o veľké Eurá vstúpila Snina s dvoma, s ktorými má už aj podpísané memorandum. Prvým je dánska firma GANSO MOBLER, ktorá vyrába nábytok pre obchodnú sieť IKEA, meno druhého sa tají.
V rovnakom štádiu sa nachádzajú Trebišovčania. O nenávratný štátny príspevok 228 miliónov Sk na výstavbu priemyselného parku na MH požiadali v rovnakom termíne ako Snina. Ak ministerstvo projekt schváli, mesto do dvoch rokov vybuduje infraštruktúru budúceho priemyselného parku v areáli bývalého závodu TRECO, na čo podľa rozpočtu bude potrebovať 240 miliónov Sk. Jeho 5-percentná participácia predstavuje 12 miliónov korún a už podpísalo zmluvu na prenájom konzervárne s firmou Business Company, s.r.o.. Mesto stavilo na kvinteto domácich investorov - najväčším, ktorý plánuje zamestnať asi 70 ľudí, bude firma STEMANN, s.r.o., ďalším bratislavská spoločnosť BEL/NOVAMANN, s.r.o.Päticu uaztvárajú tri známe trebišovské firmy Pet products, s.r.o., VITEX,s.r.o. a Rokosan,s.r.o.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.