seminára, ktoré zorganizovala Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku. Na pôde Mestského úradu v Humennom prebehla horúca diskusia za účasti zástupcov Migračného úradu, Oddelenia cudzineckej polície, mimovládnych organizácii a tunajšej samosprávy. Na pretras sa dostali aj problémy súvisiace so zriadením Záchytného utečeneckého tábora v priestoroch bývalých kasární v Humennom, ale aj úvahy o vybudovaní podobného zariadenia v Sobranciach.
Zriadenie záchytného tábora pre nelegálnych migrantov v Humennom sa stane realitou v roku 2006. Zástupcovia humenskej samosprávy sú však presvedčení, že Ministerstvo vnútra SR (MVSR) o tomto zariadení rozhodlo bez rozsiahlej informačnej kampane. „O zriadení utečeneckého tábora sme sa dozvedeli, až keď to bola zo strany ministerstva hotová vec. Neboli sme proti tomuto zariadeniu, ale mali sme na území nášho mesta iné vytipované lokality, ktoré by boli podľa nás vhodnejšie. Očakávame zo strany štátu, že toto rozhodnutie bude kompenzovať napríklad vybudovaním detských ihrísk, " povedal humenský primátor Vladimír Kostilník.
Okrem Humenného pravdepodobne pribudne podobné zariadenie v Sobranciach. „Ide nám o to, aby azylové zariadenia a záchytné tábory boli na území Slovenska rozložené proporcionálne. Väčšina z nich je na západnom Slovensku, preto sa uvažuje o nových na východe republiky. Do úvahy pripadajú Sobrance, pretože tam sídli nové riaditeľstvo hraničnej polície. Bolo by to z kompetenčného a bezpečnostného hľadiska vhodné miesto," uviedol Pavel Khun z Odboru migrácie a integrácie migračného úradu MVSR. Zároveň podotkol, že o Sobranciach sa zatiaľ na ministerstve uvažovalo len v čisto teoretickej rovine. „O ničom ešte nie je definitívne rozhodnuté," doplnil Khun.
Podľa riaditeľa Daniela Sklenčára z Oddelenia cudzineckej polície PZ v Stropkove zriaďovanie utečeneckých táborov nie je jediným problémom, s ktorým Slovensko zápasí v boji s nelegálnou migráciou. „Polícia má značné medzery v technickom vybavení. Mnohé vozidlá nám dosluhujú a nemajú dôležité bezpečnostné vybavenie. Chýba nám výpočtová technika. Budovy hraničných oddelení v Ubli a Uliči sú v katastrofálnom stave," povedal Sklenčár.
Mnohé nedostatky vidí aj v komunikácii s nelegálnymi migrantmi. „Je problém pri zabezpečovaní tlmočníkov pre utečencov z krajín ako Srí Lanka, Pakistan, Afganistan a ďalších. Dokonca sa podľa najnovších úprav ešte zvyšujú náklady za tlmočnícke služby až o päťdesiat percent," dodal na záver Daniel Sklenčár.
Podobný seminár k problematike nelegálnej migrácie naplánovala Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku aj na november tohto roku v Prešove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.