cestovný ruch. Poplatok odvádzajú mestu prevádzkovatelia ubytovacích zariadení vo výške pätnásť korún za každú osobu, ktorá u nich prenocuje. Ako sme si preverili, zatiaľ takto pribudlo do mestskej kasy asi 57-tisíc korún.
Humenské zastupiteľstvo schválením tejto platby ako prvé mesto v Zemplíne využilo novelu zákona o miestnych poplatkoch. Tá dovoľuje vyberať tento špecifický poplatok každej samospráve, nielen kúpeľným alebo historický zaujímavým mestám. V Humennom je pritom zaregistrovaných len päť ubytovacích zariadení. „Každé mesto musí zháňať nové zdroje. Preto sme možnosť, ktorú nám dala legislatíva, využili. Mestu sa tieto peniaze zídu," myslí si vedúca finančného oddelenia humenského mestského úradu Eva Leňková.
So zavedením poplatku nesúhlasia humenské internáty. Argumentujú tým, že ubytovanie neposkytujú zahraničným turistom, ale ľuďom, ktorí prichádzajú do Humenného pracovať. „Ubytovanie musíme o túto čiastku predražovať a zvyšuje to naše náklady. Tento mesiac sme odviedli 2700 korún. Naviac nie je ani jasné, či samospráva použije tieto peniaze na svoju propagáciu, aby prilákala ďalších ľudí do mesta," tvrdí zástupca riaditeľa jedného z humenských domovov mládeže Ladislav Hurka.
Všeobecne záväzné nariadenie stanovuje aj výnimky, ktoré vylučujú platenie. Ide o invalidov, dôchodcov, študentov, vojakov a deti do 18 rokov. Poplatok za pobyt však čoskoro zanikne - samospráva ho síce bude inkasovať naďalej, len sa v nasledujúcom roku zmení na daň.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.