nezamestnaných, aby si obnovili pracovné návyky. Na základe zapojenia sa doň majú právo na tzv. aktivačný príspevok 1500 korún. Ako sme zistili, doteraz sa v regióne Zemplíne do projektu aktivácie zapojilo takmer 22-tisíc dlhodobo nezamestnaných. Najväčší podiel má na tomto čísle Trebišovský okres, kde cezeň pracovalo takmer 10-tisíc ľudí.
„Projekt sme štartovali už začiatkom februára - prvé boli Sečovce. Pravdaže, najväčším zamestnávateľom nezamestnaných vôbec boli práve obce a mestá. Do začiatku augusta sa v projekte vystriedalo 4585 ľudí a od augusta dodnes je to ďalších 5085. V súčasnosti máme podpísané dohody o ich zamestnávaní s 82 obcami okresu, 15 mimovládnymi organizáciami a 28 fyzickými, resp. právnickými osobami, ktoré sú v okruhu subjektov, ktoré môžu dať prácu v rámci tohto projektu," uviedla pre KORZÁR pracovníčka trebišovského Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) Beáta Horovská. Ako dodala, najväčší počet ľudí s aktivačným príspevkom je v Trebišove - rovných tristo. Vysokú nezamestnanosť sa týmto spôsobom rozhodla radikálne riešiť aj obec Vojčice, kde pracuje 206 nezamestnaných, Leles, kde ich je 201 a po 120 ich možno nájsť v uliciach Hrane a Somotora.
Vo veľkom sa projekt rozbehol aj v Michalovskom a Sobranskom okrese, ktoré už patria pod jeden ÚPSVaR. „Od februára dodnes takto vzniklo 6904 pracovných miest, na ktorých sa vystriedalo 7300 nezamestnaných. Len v auguste sme mali dohody s 80 subjektami - najmä obcami, ktoré celkovo zamestnali 4311 ľudí," vysvetlili nám na michalovskom úrade práce. Pokiaľ ide o rekordy, najviac nezamestnaných sa aktivovalo v Sobranciach - 213, Veľkých Kapušanoch - dvesto a Malčiciach(130).
Zemplínske čísla trochu skresľujú údaje zo severnej časti regiónu, kde po zrušení okresných úradov práce v Snine a Medzilaborciach zostal len jediný ÚPSVaR v Humennom, ktorý územne spravuje okres Snina. Medzilaborecký patrí do kompetencie úradu práce v Stropkove. Napriek tomu sú aj v tomto regióne čísla ľudí s aktivačným príspevkom vysoké. „Dodnes sme podpísali 240 zmlúv s ich zamestnávateľmi. Dominujú obce - tu máme až 195 zmlúv, na základe ktorých sa do projektu v Humenskom a Sninskom okrese zapojilo 4791 ľudí. V auguste ich bolo 1301, prácu si našli cez zmluvy so 119 subjektami, z ktorých až 92 boli obecné úrady," dodala Nina Bogdanová z humenského úradu práce.
Zaujímalo nás, aký podiel predstavuje spomínaných 22-tisíc ľudí v celoslovenskom meradle. Podľa slov hovorcu ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Martina Danku sa do projektu na celom Slovensku zapojilo asi 100-tisíc ľudí. Až pätina poberateľov aktivačných príspevkov je teda zo Zemplína.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.