mnohých škôl (česť výnimkám). Ešte pred časom bolo verejným tajomstvom, že učitelia sa do vedenia krúžkov nehrnuli, lebo vedeli dopredu, že za to nič nedostanú. Keď sa aj našlo zopár fanatikov, ich odmena sa niesla akurát tak v morálnej rovine. Ako vidno, časy sa zmenili. Novinka z dielne ministra Fronca aktivovala všetky pedagogické zbory bez výnimky a zrazu je na školách krúžkov, koľko len chcete. V čom tá zmena? Nuž, Froncovi a Miklošovi stačilo len zamávať štátnou peňaženkou a... bolo svetlo! Až také, že sa rozsvietilo aj v hlavách riaditeľov škôl a to veľmi rýchlo.
Už týždeň pred prvým septembrom začali preháňať po chodbách všetko nad osemnásť rokov, čo malo nohy a ruky a mohlo viesť nejaký krúžok. Každý totiž znamená koruny navyše pre školu. Výsledkom boli siahodlhé zoznamy, ktoré všetci žiaci dostali spolu so vzdelávacím preukazom (teda v tom lepšom prípade). Krúžkom karate a sebaobrany počnúc cez počítačový, jazykový, tanečný, spevácky atď. Kreativita hodná chvály, háčik je v tom, že takmer navlas rovnaké ponúkajú aj centrá voľného času, ktoré boli doteraz monopolným dodávateľom voľnočasových aktivít. Tie len s úžasom pozerajú, koľko odborníkov na rôzne krúžky sa zrazu vynorilo z hlbín doteraz spiacich škôl. Už pár týždňov sa poriadne škrabú za ušami, akú protiofenzívnu taktiku použiť. Na rozdiel od školských riaditeľov totiž majú hendikep nie sú pri zdroji, ktorý im môže nahnať financie. Najmä, keď vedenia niektorých škôl na lákanie detí používajú nie celkom čisté praktiky... veď účel svätí prostriedky, či nie?
A tak sa po rodinách a po školách v tichosti pošepkáva, že niektorí riaditelia vzdelávacie poukazy, ktoré znamenajú tri stovky na hlavu do konca kalendárneho roka, zamkli vo svojej kancelárii na sto zámkov. To aby si niektorí žiaci, nedajbože, nevybrali krúžok inde... A ako inak, učitelia dostali inštrukcie vtáčkom pri lapaní do "krúžkových" osídiel pekne spievať. A keď nestačí spievať, treba aj nenápadne pritlačiť. Veď taká zlepšenú známku z nejakého predmetu, zhoršenú zo správania, či zavretie očí pred drobnými prehreškami malých výtržníkov predsa nemožno nazvať ovplyvňovaním. A nie je dôležité, že deti, pre ktoré Froncov akčný tím vzdelávacie poukazy vymyslel, aby sa netúlali po krčmách a neholdovali alkoholu, či hrám na automatoch, môžu mať aj vlastný názor a najmä slobodu rozhodovania.
Ich rodičia sa možno tešili, že ujo štát aj tým, ktorí na krúžkové aktivity nemajú, pomôže - aby aj ony mohli zmysluplne tráviť voľný čas. Žiaľ, teraz zrazu cítia, že dar, ktorý dostali, je Danajský. Nechtiac sa ocitli v klepci buď necháš poukaz svojho dieťaťa na škole alebo... A čo deti? Majú sa kde hrať? Nevedno, ale ako to zatiaľ vyzerá, v tejto hre namiesto nich držia opraty dospelí. Ony sa môžu len nemo prizerať, ako vyzerá demokracia a´la Slovensko. A keď majú nejaký problém, netreba im zabudnúť pripomenúť, že podobnosť s dávno zašlými časy, keď sme povinne museli chodiť na krúžky ruštiny či pionierske schôdzky, je čisto náhodná...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.