regióne Zemplína. Keďže minulú stredu ju schválil aj parlament, príspevky na vytvorenie miesta samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO) už úrady práce nebudú vyplácať až po preukázaní výdavkov, ale preddavkovo. Práve tento moment bol totiž hlavným kameňom úrazu, ktorý znižoval počet žiadateľov o samozamestnanie. Nie každý mal totiž peniaze na štart a tak sa mnohí nádeje začať podnikať vďaka peniazom od štátu museli vzdať.
Ako sme už v našom denníku písali, podľa legislatívy platnej od mája, pridelenie tohto príspevku nepodliehalo schvaľovaniu vo výberovej komisii, ako tomu bolo v minulosti. Motívom zmeny bolo, že počas schvaľovania sa vytváral veľký priestor na korupciu. Na tento program dostalo Slovensko peniaze z Európskeho sociálneho fondu a podľa jeho pravidiel mal mať na príspevok nárok každý žiadateľ, ktorý bol nezamestnaný minimálne 4 mesiace, vypracoval zmysluplný podnikateľský zámer a absolvoval povinné školenie pred začiatkom podnikania. Ak podmienky splnil, na príspevok mal právo zo zákona. V Zemplíne predstavoval pre spomenutú skupinu nezamestnaných asi 51-tisíc a pre dlhodobo nezamestnaných nad dvanásť mesiacov až 71-tisíc korún.
"Od novembra budú nezamestnaní dostávať príspevky na samozamestnanie preddavkovo vo forme tzv. paušálneho príspevku. Môžu ho získať aj tí, ktorí si podajú žiadosť o jeho vyplatenie ešte pred 1. novembrom," vysvetlil Peter Húska z tlačového odboru Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Ako pre KORZÁR uviedla Marta Raganová z trebišovského Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, táto korekcia ovplyvní počet žiadostí o príspevok. "Pri spúšťaní programu mnohých zastavilo práve to, že peniaze na podnikanie museli najskôr mať a úrad im mohol vyplatiť príspevok až po preukázaní vynaložených nákladov. Je vysoko pravdepodobné, že novela počet žiadateľov oň zvýši," uviedla pre KORZÁR. Ako dodala, napriek spomínanej slabine programu sa aj v Trebišovskom okrese rozbehol celkom dobre. "Doteraz povinné prípravné vzdelávanie absolvovalo, resp. absolvuje 168 uchádzačov o príspevok. Doteraz sme zaevidovali takmer osemdesiat žiadostí oň. Do štádia podpisu dohody sme sa dostali pri 65 nezamestnaných, niektorí už vynaložené náklady aj preukázali. Vo finančnom vyjadrení to znamená 4,2 milióna korún, ktoré sa priebežne čerpajú," podotkla M. Raganová. Najčastejšie žiadajú o peniaze na podnikanie v oblasti služieb - kaderníctvo, krajčírstvo, oprava áut, účtovníctvo, finančné poradenstvo či vytváranie klubov mladých. "Väčšinou, v 45 prípadoch sme príspevky uznali dlhodobo nezamestnaným," dodala M. Raganová.
Podobne je to v Humennom - na tunajšom úrade práce doteraz zaevidovali 190 žiadostí o príspevok a k podpisu dohody a priebežnému čerpaniu príspevku sa dostali pri rovnej stovke uchádzačov. "Najčastejšie príspevky smerujú do stavebníctva, obchodnej činnosti a služieb," informovala nás pracovníčka úradu Mária Barónová. Ako dodala, žiadateľov bolo určite viac a niektorých odradilo spätné vyplácanie príspevku, ale tí, ktorí mali o podnikanie vážny záujem, si peniaze jednoducho požičali. Ako upozornila, k zmene nedôjde len systéme vyplácania príspevku, ale aj v jeho výške. "Parlament totiž schváli novú výšku minimálnej mzdy, od ktorej sa výška príspevku odvíja, takže bude o niečo vyšší," dodala na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.