z mesta a okolia. Ojedinelý kurz, ktorý prebieha v réžii tunajšieho magistrátu a Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, do konca roka absolvuje ďalších 45 žien.
"Naším cieľom bolo pomôcť skupine nezamestnaných žien od 20 do 50 rokov, ktoré buď nikdy nepracovali alebo o prácu prišli v zrelom veku a nemôžu sa uplatniť na trhu práce. Logickým dôsledkom je, že po istom čase strácajú nádej, že sa im to vôbec podarí. Sama som žena a preto ma zaujala grantová schéma Ľudské zdroje, na základe ktorej sa dali získať peniaze na realizáciu tohoto adresného kurzu. Mesto požiadalo o grant a vyšlo to," uviedla pre KORZÁR primátorka mesta Monika Bérešová. Ako dodala, 60 žien, ktoré pomohol vybrať trebišovský úrad práce, rozdelili do štyroch skupín po pätnásť, každý kurz trvá tri mesiace a prebieha v priestoroch základnej školy na Komenského ulici.
"Prvá časť je zameraná na sociálno psychologický tréning, v druhej je na rade počítačový kurz. Súčasťou grantu v hodnote 50-tisíc Eur sú nielen platy lektorov s príslušným certifikátom, ale aj zakúpenie počítačov. Výhodou je, že poslúžia nielen na kurz, ale potom zostanú mestu. Skúškou "ohňom" bude pre ženy ich uplatnenie na modelovom trhu práce jeho treťou časťou je totiž práca v niektorom zo zariadení, ktorých zriaďovateľom je mesto. Môžu pracovať v škole, na úrade a podobne ako administratívne sily," vysvetlila primátorka.
Návšteva nášho denníka priamo na kurze niektoré ženy rozrušila, ale podľa slov jednej z lektoriek od začatia kurzu koncom mája zmenili mnohé svoje postoje. "Hneď na začiatku sme si otvorene povedali, čo ich trápi. Najčastejšie sa báli skúšania, prístupu nás lektorov, zvýšených nákladov, toho, ako zvládnu prácu s počítačom aj toho, ako zvládnu starostlivosť o rodinu a deti. Teraz to všetko opadlo," skonštatoval Dr. Radovan Luščák z firmy Daimonium, ktoré je certifikovaným dodávateľom kurzu. Jeho slová dokazujú aj odpovede žien. "Bola som roky doma a neverila som, že tento kurz mi môže pomôcť nájsť si prácu. Brala som to ako čosi, čo ma zbytočne zaťaží a nič mi neprinesie. Už po pár týždňoch vidím, že to má zmysel," povedala jedna z nich. Ako dodala ďalšia, jednoznačne jej to pomohlo zvýšiť sebavedomie. Niektoré boli tiché a odmietli fotografovanie.
"Je to normálna reakcia, niektoré sa zatiaľ necítia na to, aby sa prezentovali je to príliš osobné," vysvetlil lektor. Ako dodal, od budúceho týždňa začnú frekventantky pracovať s počítačmi. Táto časť potrvá do konca júna a v júli a auguste na ňu nadviaže tretia prax. Prvá skupina končí 19. augusta a dovtedy absolvujú spolu 415 hodín kurzov. Výhodou kurzu je, že frekventantky sa nemusia pravidelne hlásiť na úrade práce a poberajú 1500-korunový aktivačný príspevok. Každý deň tu strávia sedem hodín, čo sa približuje normálnemu pracovnému času, čo umožňuje budovať istý režim dňa. "Je možné, že niektoré si v našich zariadeniach necháme a ostatné budú mať viac šancí nájsť si prácu," povedala na záver primátorka mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.