futbal a zápasenie. Aj preto možno mesto pod Sninským kameňom smelo nazvať mestom silných mužov, pretože táto charakteristika zastupuje na športovom poli Sninčanov už desiatky rokov. Ak by sme mali vybrať najúspešnejšieho sninského borca v histórii klubu, bolo by to veľmi náročné, ak by sme sa ale upriamili na poslednú dekádu uplynulého storočia, úlohu by sme si značne uľahčili, pretože v takomto prípade hodno spomenúť iba jedno meno - Tibor Čopík.
Aj keď svetlo sveta uvideli jeho oči prvýkrát v českých Valticiach, prvé športové kroky sú spojené už so Sninou, keď sa ako desaťročný podľa vzoru svojho otca a jeho bratov, ktorí sa zápaseniu venovali, prihlásil do krúžku Spartaka Vihorlat a zápaseniu ostal nakoniec verný viac ako štvrťstoročie. Jeho športový rast usmerňovali tréneri František Kováč a Štefan Kováč. Stal sa technicky skvele vybaveným pretekárom, ktorý na žinenke stavil proti súperovi nielen silu a obratnosť, ale aj srdce. "Zápasenie je mužný šport, kde musí človek rozhodovať sám za seba a vlastne na nikoho, okrem rád trénera sa spoľahnúť nemôže. V súboji chlapa proti chlapovi nemôžu byť žiadne špekulácie a každý si je sám strojcom svojho športového šťastia, Aj to je jeden z dôvodov, prečo som ostal verný žinenke nielen iba ako tréner, ale aj ako veterán, až dodnes," vyjadril svoju životno-športovú filozofiu Tibor Čopík.
Majstrovstiev sveta veteránov sa najvýraznejšia postava podvihorlatského zápasenia deväťdesiatych rokov zúčastňuje už dva roky a že to nie sú iba výlety, dokazuje 4. miesto v Teheráne a minuloročný bronzový úspech v Budapešti. Stále dobrá výkonnosť mali náväznosť aj v ďalšej jeho športovej etape, pretože od septembra do decembra minulého roku pôsobil Tibor Čopík súťažne v IV. nemeckej zápasníckej lige, v klube TSV Müsberg (neďaleko Stuttgartu, oblasť Baden - Württemberg). "Keďže v Nemecku som už pred pár rokmi zápasil, takže tamojšie pomery som už poznal. Liga je úplne iná ako u nás, pretože sa zápasí každú sobotu a iný je aj model súťaže, pretože zápasí družstvo proti družstvu a nie turnajovým spôsobom," ozrejmil tridsaťsedemročný borec novinky, s ktorými sa musel nanovo vysporiadať.
Okrem iného súťažného rytmu ho však čakala aj ďalšia, tentokrát už nie veľmi príjemná zmena, ktorá spočívala vo váhe. Dôsledky mali až taký dosah, že jeho angažmán bolo takmer zrušené. "Situácia sa vyvinula tak, že som podpísal zmluvu na účinkovanie v kategórii do 84 kg, no keďže ja mám iba 74 kg, v zápasoch som sa častokrát stretával s borcami až o desať kilogramov ťažšími. Úvodné dva zápasy som prehral a funkcionári klubu už rozmýšľali nad mojím odchodom. Potom som sa však chytil, vyhral som desať zápasov v rade a zabezpečil si tak miesto v klube aj tento rok, no už s podmienkou, že budem zápasiť vo svojej váhe do 74 kg," dodal T. Čopík.
Nie každý vie, že Nemecká zápasnícka federácia zastrešuje až osem ligových súťaží a zahraničných borcov je v nich naozaj požehnane. Keďže "schovávať" sa za iného sa v tomto športe nedá, rozhodujúca je iba výkonnosť jednotlivca. "Pre lepší obraz úrovne nemeckých zápasníckych súťaží môžem povedať, že prvá zápasnícka bundesliga je rovnocenná s hokejovou NHL. Kluby druhej, tretej a štvrtej ligy tvoria druhú výkonnostnú skupinu a ako farmy zásobujú tieto top družstvá. Čo sa týka zahraničnej účasti, prevahu majú borci z krajín bývalého Sovietskeho zväzu, ktorí sú stále zárukou kvality, ďalej je tam veľa Turkov, Bulharov, Poliakov, nasledujú Gréci, Maďari ale aj Slováci, ktorí sem prichádzajú najmä z Prievidze, Košíc a Nitry," dodal na margo kvality súťaže i samotných zápasníkov T. Čopík.
Štyri mesiace sú dosť dlhá doba a tréningu, či príprave na zápasy, sa v jednom kuse venovať nedá, nejaký ten čas ostal aj na oddych a relax. "Veľmi rád som sa len tak túlal po Stuttgarte. Keďže tovar v obchodoch je všade vo svete rovnaký, skôr ma zaujímali historické pamiatky a kultúra. Navštívil som preto miestny zámok, galérie, výstavy, prešiel som mnoho veľkých záhrad, alejí a promenád. Jednoducho som poznával mesto krížom-krážom, ako sa len dalo," uzavrela svoje spomienky jedna z veľkých postáv sninského zápasenia.
VIZITKA
TIBOR ČOPÍK
* narodený: 26. februára 1967, Valtice (Česká republika)
* vzdelanie: športová škola s maturitou v Košiciach
* povolanie: tréner
* rodina: manželka Mária, 5-ročný syn Kristián
Športové úspechy
* reprezentácia: 1994 - Majstrovstvá Európy v Ríme: 10. miesto, 1993 - Majstrovstvá sveta v Toronte: 9. miesto, 1994 - MS v Istanbule: účasť, 1995 - MS v Atlante: účasť, 1995 - ME vo Fribourgu - účasť, 1997 - ME v Kyjeve: 3. miesto, 1997 - MS v Krasnojarsku: účasť, 1999 - MS v Ankare: účasť (kvalifikácia na OH), 2000 - Kvalifikácia na OH v Sydney: 1. turnaj v Minsku: 8. miesto, 2. turnaj (zlomenina ruky), 2002 - MS veteránov v Teheráne: 4. miesto, 2003 - MS veteránov v Budapešti: 3. miesto
* domáce a medzinárodné turnaje: 1994 - Majstrovstvá Slovenska - 1. miesto, 1996 - M-SR: 1., 1999 - M-SR: 2., 2001 - M-SR: 1., 1994 - Veľká cena Poľska: 3., 1995 - VC Nemecka - 2., 1996 - VC Rakúska - 1., 1997 - VC Slovenska - 1., 1997 - VC Rakúska - 1., 1997 - VC Grécka - 4., 1997 - VC Poľska - 6., 1998 - VC Česka - 2., 2002 - Memorial Zoltan Hodossy - 1., 2002 - M-ČR - 1., 2003 - Memoriál Z. Hodossy - 2. miesto
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.