Bodrogu a Hornádu, Košice, začal v polovici marca budovať novú hrádzu a rozdeľovací objekt v rámci projektu s názvom Projekt povodne na území Slovenska. Celá stavba prebieha na koryte rieky Laborec pri obci Petrovce nad Laborcom vedľa starej hate. Tento krok bol nevyhnutný, pretože v minulosti počas povodní voda prelievala pravobrežnú hrádzu nielen na Laborci v Petrovciach, ale aj pri nápustnom objekte do Zemplínskej šíravy.
Náklady celého projektu sa vyšplhajú na 139 miliónov korún. Štyridsať miliónov zafinancuje vodohospodársky podnik, zvyšok je zabezpečený z Úverovej banky Rady Európy. Počas povodní v osemdesiatych rokoch nechýbalo veľa a Michalovce by zaplavilo. Nová hať by podobným situáciám mala zabrániť. "Neraz zachránila Michalovce od povodne len panelová cesta, o ktorú je hrádza v Petrovciach navýšená - ak by tam nebola, voda by sa cez ňu preliala a tiekla by na Michalovce. V minulosti sa nám to podarilo sanovať a hrádza sa našťastie nepreliala," povedal riaditeľ Povodia Bodrogu a Hornádu závod Michalovce Valentín Kožuch. Pravdaže, voda si cestu našla aj napriek snahe vodohospodárov a vylievala sa na opačnej strane v smere na Zbudza.
Podľa riaditeľa PBaH to však bolo prijateľnejšie, ako keby prerazila v Petrovciach. Preto bolo potrebné prehodnotiť hydrologické údaje a nadimenzovať a upraviť hrádze i korytá tak, aby sa storočná voda neprelievala. Štúdiu vypracovala Vysoká škola technická v Bratislave. "Kameňom úrazu bol prívodný kanál z Laborca do Šíravy, ktorý bol dimenzovaný v prípade storočnej vody na 600 m3/s. Pri prehodnotení pomerov odborníci zistili, že pri záplavách sa tu hromadí voda až o sile 820 kubíkov, takže sa jednoducho do prívodného kanála nezmestila. Práve kvôli tomu tu vznikali povodne," dodal Kožuch.
Vedľa starej hate v Petrovciach sa vybuduje nová, ktorá bude mať väčšiu kapacitu prietoku vody a tiež sa zvýši aj kapacita pôvodnej hate, ktorá doposiaľ zniesla len 25 kubíkov. Celé technické riešenie spočíva na vybudovaní rozdeľovacieho objektu, ktorý budú tvoriť dve hate s pevným prepadom. "Tento rozdeľovací objekt (hať) pustí podstatne viac vody do upraveného toku v smere do Michaloviec. Mesto má veľké koryto, ktoré bolo doteraz nevyužité," tvrdí Kožuch. Pri veľkých vodách sa tak bude môcť cez novú hať púšťať 232 kubíkov a rekonštrukciou starej sa tento objem zvýši o ďalších 63. "Tým by sa povodňová situácia na tomto území mala zlepšiť a bezpečnosť Michaloviec a okolia už nebude ohrozená," vysvetlil riaditeľ Valentín Kožuch. Podľa jeho slov sa v apríli na stavbe preinvestovalo 25 miliónov. Dokončiť by ju mali v novembri tohto roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.