krásne chvíle. Medzi ľudí, ktorí takýchto miest majú viac patria klauni, krotitelia, kúzelníci, artisti, ktorí tvoria veľkú cirkusovú rodinu. Na prvý pohľad by sa zdalo, že sú to veční vandráci bez domova, ktorí si ani nepamätajú z toľkých ciest kde boli naposledy. Ale nie je to pravda. Večne nespokojná a túlavá cirkusantská duša si z každého mesta odnáša potlesk, ovácie publika a naopak oni na každom mieste, kde vystupujú nechávajú kúsok seba a svojho umenia. Prevažne to býva tak, že ak sa v cirkuse narodíte ste dobrovoľne jeho neodmysliteľnou súčasťou na celý život. Ale môžete sa rozhodnúť ináč.
"Moja sestra sa narodila v cirkuse, ale akosi jej to nevoňalo. Po prežitom detstve medzi klaunami, exkluzívnymi zvieratami sa nakoniec rozhodla opustiť svet na kolesách a otvorila si kaderníctvo," tvrdí majiteľ českého Cirkusu Aleš - Antonín Aleš. Deti, ktoré sú od malička s cirkusom, preberajú po svojich rodičoch žezlo, ktoré ich robí pánmi arény a manéže. Za nádherným oku lahodiacim zážitkom, ktorý vníma pokojne usadený divák v lóži, sa veľakrát skrývajú roky driny a úsilia. Alešova rodina si vedie cirkusovú kroniku, v ktorej sa dočítate všetko o ich potulkách. Nechýbajú ani spomienky z vystúpení v Zemplíne.
"Počas vystúpenia v Humennom sa mi v manéži splašili levy, len ťažko som ich potom dostal pod kontrolu. Nebolo mi vtedy do smiechu. Je pravda, že vtedy hrmelo, ale to je aj v iných mestách a nikdy to nerobia. Keď sem prídeme sú akési nekľudné. Nestáva sa to často, neviem možno tu majú Humenčania zvláštne, čarovné prostredie, ktoré znepokojuje levy," vysvetľuje podivnú záhadu riaditeľ Aleš. Žeby sa báli cirkusové šelmy mohutných humenských levov, ktoré strážia tunajší kaštieľ?
V cirkuse majú momentálne štyri školopovinné deti, ktorých výuka sa od bežných školákov poriadne odlišuje. "Deťom sme objednali súkromnú učiteľku, dokonca sme jej zabezpečili aj vlastný karaván, keď deti netrénujú, tak sa učia. Keď ja som bol ešte školák bolo to iné. Musel som chodiť do školy tam, kde sme práve vystupovali. Mama ma prvý deň prihlásila a ja som tam chodil dovtedy kým sme neodišli na iné miesto. Ale musím sa priznať, že sme to nezvládali, bolo to ťažké. Nakoniec nás aj tak musela doučovať učiteľka," smeje sa majiteľ.
Cirkus mal ešte donedávna veľmi dobré kontakty s ruskými klaunmi, ktorí patria k svetovej špičke, preto často vystupovali v ich programe. "Dnes zohnať skvelého klauna je rovnako ťažké ako kúpiť dobrého slona. V dnešnej dobe už veľa dobrých klaunov nie je. Na nich vlastne ani neexistuje žiadna škola, dobrým klaunom sa musí človek narodiť. Môj otec bol dobrý klaun a tvrdil, že klaun je srdcom manéže," hovorí šéf cirkusu.
Korene tohto cirkusu siahajú až k známemu starému českému maliarovi Mikulášovi Alešovi, ktorý mal dvoch synov. Jeden sa stal kňazom a druhý si založil putovné variéte. A práve z poslednej spomínanej vetvy sa začala odvíjať viac ako stodvadsaťročná tradícia. Ešte pred znárodním bol Cirkus ALEŠ veľký rodinný podnik. Mal 56 zamestnancov a k tomu ešte vlastný orchester a vyše osemdesiat zvierat. Ich sídlo je v Plzni, kde sa zdržia len dva mesiace v roku a potom pokračujú ďalej rozsievať dobrú náladu. "Je to zvláštne, niekto by bol rád že už je konečne chvíľu doma, ale my sa už nemôžme dočkať kedy opäť vyrazíme na cesty," tvrdí manželka cikusanta.
Za bývalého režimu bola táto forma umeleckého prejavu do značnej miery obmedzená. Vo veľkomestách mohli len vystupovať štátne cirkusy a žonglérom, artistom, krotiteľom a klaunom, ktorým kolovala cirkusová krv v žilách ešte pred socializmom, ostali na skvelé predstavenia len malé dedinky. "Bolo to tvrdé, mohli sme chodiť len s dvomi maringotkami do obcí, ktoré nemali viac ako päťtisíc obyvateľov. Ak by sme navštívili vtedy Humenné, automaticky by nám odobrali licenciu, nesmeli sme konkurovať štátnym cirkusom. Boli sme čierne ovce," spomína Aleš.
Podľa neho tradícia rodinného podniku nikdy nebola postavená na naplnení stanu a rýchlom nabití peňaženky. Prioritou bolo vytvoriť si medzi ľuďmi dobré meno a kvalitný program. "Aj kvôli tomu sa vždy vraciame do Zemplína. Nie je to len biznis," končí malé poodhalenie do sveta cirkusu Antonín Aleš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.