jedno druhé miesto, čo im prinieslo dve nominácie na Majstrovstvá Európy European Open 2004 v rakúskom St. Pöltene. Napriek problémom, ktoré účasti na tejto prestížnej európskej súťaži predchádzali, si z nej priniesli dve striebra.
Ako je známe, súbor moderného tanca ŠOK pôsobí v meste už dvanásť rokov, o dva menej má jeho mladší brat ŠOKáčik, v ktorom sú menšie deti už od päť rokov. V roku 2001 k nim pribudol aj súbor dospelých T. I. M. a občianske združenie rovnakého názvu. Odvtedy zastrešovali celú činnosť a aktivity tanečníkov. Súbor má na konte množstvo ocenení a titulov zo súťaží, ročne ich absolvuje asi desať na celoslovenskej a medzinárodnej úrovni. Dlhé roky bola značka ŠOK a ŠOKáčik spojená s menom choreografky, umeleckej vedúcej a manažérky v jednej osobe Ivety Višnevskej, ale situácia sa v posledných týždňoch trochu zmenila.
"Problémy začali už na Majstrovstvách Slovenska v Prievidzi, ktoré neboli zabezpečené celkom tak, ako sme si predstavovali. Kvôli dlhším nezhodám s vedením súboru sme sa viacerí rodičia rozhodli zmeniť zastrešenie. Keďže z majstrovstiev naše deti postúpili do Rakúska a bolo potrebné organizačne všetko zabezpečiť a nás tlačil čas, od 1. apríla pôsobíme ako záujmový umelecký útvar pod Centrom voľného času v Trebišove," vysvetľuje pozadie zmeny vzťahov jedna z matiek, ktoré na seba prebrali bremeno manažovania, organizovania nácvikov a všetkých plánovaných aktivít oboch telies Jana Hybenová. Ako dodáva, od tohto dátumu deti nacvičujú v starej športovej hale v parku, ktorú im bezplatne ponúklo mesto.
"Požiadali sme o pomoc magistrát, ktorý nám všemožne vyšiel v ústrety. Primátor mesta nám pomohol pred odchodom do Rakúska finančne aj organizačne a zvyšok sme zabezpečili sponzorsky," podotkne ďalšia mamička Erika Velebová.
Obe tvrdia, že rodičia sa snažili dohodnúť aj s bývalou umeleckou vedúcou súboru, aby pre ŠOK a ŠOKáčik ďalej pracovala s tým, že manažovanie preberú na seba rodičia. "Žiaľ, nesúhlasila. Väčšina detí menších aj väčších, však prešla pod CVČ," dodávajú.
Napriek týmto problémom sa rozhodli využiť šancu, aby sa ich deti prezentovali na európskom fóre. "Prípravy súťaže, aj celý jej priebeh boli pre nás premiérou. Deti ísť chceli aj napriek tomu, čo sa dialo. V tejto situácii sa nedalo nechať všetko tak, doriešiť veci a potom pokračovať a preto sme sa na to dali," spomína J. Hybenová.
Nuž, iniciatíva nevyšla naprázdno - deti sa zo St. Pöltenu vrátili domov minulý utorok s dvoma druhými miestami. Háčik je v tom, čo teraz ďalej. "Čakajú nás ďalšie súťaže, ktoré sú v kalendári Slovenského zväzu moderného a módneho tanca. O tom, čo sa stalo, vedia aj na jeho ústredí a akceptujú naše rozhodnutie osamostatniť sa. Jediným problémom zostávajú mená súboru, lebo Iveta Višnevská tvrdí, že je to jej značka. Podľa nášho názoru by však nezhodami medzi dospelými nemali trpieť deti to oni, nie jeho umelecká vedúca tvoria značku ŠOK a ŠOKáčik," myslí si Erika Velebová.
Iveta Višnevská má na vec iný názor. "Vyšla som rodičom v ústrety, lebo na Majstrovstvá Európy mali nominácie na meno ŠOK a ŠOKáčik. Je to však názov, ktorý patrí mne, ja som mu vybudovala kredit a ešte nekončím. Mám ďalšie deti, ktoré budú v tejto tradícii pokračovať. Pokiaľ tie, ktoré odo mňa odišli, chcú robiť ďalej, musia si vybrať iný názov," dodáva na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.