vstup oboch krajín do Európskej únie na tlačovej besede, ktorá sa konala na sklonku minulého týždňa v maďarskom Sátoráljaújhelyi. Zároveň informovali médiá o aktivitách, ktoré partneri pripravili do budúcnosti už pod hlavičkou zjednotenej Európy.
Spolupráca partnerov slovenskej Regionálnej rozvojovej agentúry (RRA)v Kráľovskom Chlmci a inštitúcie rovnakého názvu v Sátoráljaújhelyi podľa šéfov oboch po trojročnej tradícii po 1. máji naberie na intenzite a nadobudne nové dimenzie. "Oba naše regióny sú špecifické veľkou vzdialenosťou od centier, čo sa logicky odráža v ich zaostávaní oproti zvyšku krajiny. Ak chceme zvýšiť ich šance na rozvoj, obe časti Zemplína sa musia spojiť a postupovať koordinovane. Naším spoločným rozhodnutím, ktoré podporili partneri zo slovenskej aj maďarskej strany, je preto vytvoriť Zemplínsky Euroregión, ktorý bude v zjednotenej Európe vystupovať ako jeden celok a využije všetky šance na čerpanie povstupovej pomoci z EÚ," uviedol pre KORZÁR šéf agentúry v Sátoráljaújhelyi István Juhász.
Ako dodal, oficiálne založenie Zemplínskeho Euroregiónu pripravili obe RRA, ktoré sú gestormi projektu, už na tento piatok za účasti zástupcov zemplínskych samospráv a partnerských inštitúcií z oboch krajín. Miesto, kde dôjde k jeho založeniu, je viac než symbolické budova storočného župného domu v Sátorájlaújhelyi. "Zemplín sa tam opäť spojí a po dlhých rokoch násilného rozdelenia začne hojiť rany, ktoré roky odlúčenia spôsobili," skonštatoval I. Juhász. Ako dodal, z maďarskej strany bude pri tomto akte okrem RRA aj 5 ďalších agilných regionálnych združení. Podľa slov jeho kolegu zo slovenskej RRA Štefan Németha budú slovenskú stranu Zemplína reprezentovať primátori ôsmich zemplínskych miest, zástupcovia Košického samosprávneho kraja a deväť mikroregiónov od Tokajského cez Použie a Dolné Sobrance až po Koškovský, ktorý sa nachádza v okolí Humenného.
Súčasťou trojdňového podujatia, ktoré prebehne súbežne s tradičnými Zemplínskymi podnikateľskými dňami, bude odborná konferencia, venovaná čerpaniu financií z EÚ a otvorenie prvého Eurodomu na zemplínskom slovensko maďarskom pomedzí. "Predchodcom tejto inštitúcie, ktorá začala svoju históriu už pred dvanástimi rokmi, bol podnikateľský inkubátor, na ktorý sme čerpali financie z maďarského štátneho rozpočtu, fondov USA a EÚ. Projekt samotného Eurodomu, ktorý bude súčasťou celoeurópskej siete, sme realizovali zo zdrojov nášho národného rozpočtu a regionálnych zdrojov EÚ," vysvetlil I. Juhász. Podľa jeho slov bude zariadenie miestom, kde každý klient dostane nielen všetky informácie a rady, ale bude tu fungovať aj tím odborníkov, ktorí budú pracovať na konkrétnych projektoch.
"Odteraz budeme regionálnym rozvojovým, vzdelávacím, poradenským, informačným ale aj odborným uzlom, kde každý nájde všetko na jednom mieste," skonštatoval. Ako dodal Štefan Németh, rovnaké zariadenie bude čoskoro fungovať aj v Kráľovskom Chlmci. "Projekt je rozbehnutý, momentálne rokujeme o odkúpení budovy v centre mesta, kde vznikne. Verím, že do dvoch rokov sa stane realitou aj Eurodom na slovenskej strane. Máme totiž výhodu môžeme sa poučiť zo skúseností a chýb našich maďarských kolegov," povedal na záver. K téme sa vrátime v niektorom z najbližších vydaní KORZÁRA.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.