bola moderná rómska škola v Sečovciach, ktorej prisľúbil financie na ďalšie rozširovanie. V tomto kontexte sme mu položili niekoľko otázok na margo financovania rómskych projektov.
Už dlhšiu dobu sa hovorí o neprehľadnom mori financií, ktoré putovali na riešenie rómskej problematiky, ale výsledok zatiaľ nevidno... Koľko financií teda išlo doteraz na rómske projekty a o aké programy sa jednalo?
- Do dnešných dní putovalo na tieto účely asi 20 miliónov eur z fondu Phare. Najväčšia čiastka išla na sociálne bývanie, infraštruktúru osád (budovanie vodovodu, kanalizácie, elektriny a pod.) a vzdelávanie rómskych detí. Z európskych peňazí sme zatiaľ podporili 235 základných a 110 materských škôl a 40 komunitných centier a nie je pravda, že by to neprinieslo efekt. V súčasnosti kladieme väčší akcent na projekt sociálnych terénnych pracovníkov, ktorí sú prostredníkmi medzi školou a rodinou. Momentálne je ich " v teréne" 300 a našou ambíciou je navýšiť tento počet na trojnásobok. Pravdaže, celý projekt musíme koordinovať s ministerstvom školstva. Pokiaľ ide o spoluúčasť Slovenska na spomínaných projektoch, ročne na ne z nášho rozpočtu išlo asi 200 až 400 miliónov korún. V súčasnosti sú aktuálne už povstupové fondy, kde je najnižšia možná miera spoluúčasti Slovenska 15 percent. Vieme, že jej väčšiu časť budeme musieť prekryť zo štátneho rozpočtu a sme na to pripravení...
Už o pár dní sa staneme súčasťou EÚ. Aké sú vaše priority pri ďalšom riešení rómskej otázky? Koľko financií máme šancu na tento účel čerpať a kam peniaze budú nasmerované?
- Pokiaľ ide o moje priority, vývoj ukázal, že nastúpený trend je správny a budeme v ňom pokračovať, len peňazí bude viac. Prvou je sociálne bývanie, ktoré koordinujeme s ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja, druhou už spomínaný projekt sociálnych terénnych pracovníkov, treťou vzdelávanie a štvrtou infraštruktúra. Do roku 2006 pôjde na zlepšovanie života rómskej menšiny asi 25 miliónov eur. Čo sa týka spoluúčasti, v štátnom rozpočte je na to tento rok vyčlenených 600 miliónov korún a až 180 je určených na rozvoj a skvalitnenie bývania Rómov.
Ako hodnotíte kroky ministerstva sociálnych vecí, najmä zníženie sociálnych dávok, ktoré najviac postihlo najmä rómske etnikum ?
- O tom, že reformy sú potrebné, vôbec nepochybujem, lebo náš sociálny systém bolo potrebné nastaviť na možnosti štátneho rozpočtu. Žiaľ, pred tým, ako sa reforma dostala do praxe, chýbala dostatočná komunikácia ministerstva s tými, ktorí k tomu mali čo povedať - rómskymi lídrami, ľuďmi, ktorí s touto problematikou robia a s rôznymi odborníkmi. Motívy a zmysel reformy bolo potrebné citlivo vysvetliť a keďže sa tak nestalo, reakcie sa dostavili.
Aká je šanca, pokiaľ ide o komplexný rozvoj rómskych osád, aj pre ostatné osady v Zemplíne? Do prvej série 44 vybraných v rámci Slovenska boli zaradené len dve obce - Zbudské Dlhé a Drahňov...
- Ako som povedal, základom je kvalitný, dobre pripravený, reálny a zmysluplný projekt, ktorý musí niekto pripraviť. Logicky to vytvára tlak na samosprávy a starostov, ktorí najlepšie poznajú potreby svojich obcí. Pokiaľ ich však budú deklarovať len slovne, nič sa nestane. Peňazí na projekty je dosť, len nesmú zmeškať vlak.
V regióne je veľa škôl, kde je vysoké percento rómskych žiakov - aké možnosti existujú, aby mohli získať peniaze na rekonštrukcie týchto zariadení z EÚ?
- Aj tu je odpoveď rovnaká - robiť projekty. Všetkým, ktorí ešte váhajú, by som dal za príklad Sečovce - mesto sa do projektu školy vrhlo naplno a dalo doň veľa energie, konzultovalo, komunikovalo - bez toho to nejde. Dnes je už evidentné, že sa to oplatilo.
Podobnú ambíciu ako Sečovce má aj Trebišov, kde boli počas nepokojov najväčšie problémy. Mesto pripravilo projekt komplexnej rekonštrukcie ZŠ v rómskej osade, ktorý putoval do prvého kola grantovej schémy školstvo. Akú má šancu, keďže ide o kombináciu riešenia školského a zároveň rómskeho problému?
- Každý projekt prechádza komisiou a pokiaľ v ňom niečo chýba, nezavrhujeme ho, ale posielame na doplnenie. Potom ho opäť prehodnocujeme - za splnenie každého kritéria sa mu priradia body. Ak projekt školy, o ktorom hovoríte, rieši súčasne problém školský aj rómsky, má vysokú šancu uspieť. Naviac, body navyše dostane aj za lokalitu, do ktorej je situovaný, lebo väčšina peňazí z EÚ bude nasmerovaná na elimináciu regionálnych rozdielov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.