seba oddelené a nachádzajú sa prevažne v jednej budove. V niektorých prípadoch je referendová miestnosť v budove, ktorá sa nachádza neďaleko od volieb prezidenta. "Tieto vzdialenosti sú minimálne. Volič nemusí ísť na druhý koniec mesta, alebo obce," uviedla zapisovateľka michalovskej obvodnej volebnej komisie na voľbu prezidenta Danica Džačková.
Novinkou je, že predsedovia obvodných a okrskových komisii nebudú počas volieb používať mobilné telefóny. "V minulosti dochádzalo kvôli mobilom k nedorozumenia a k narušenej komunikácii medzi okrskami a okresmi. Problémy boli najmä so slabým signálom a dokonca niektorí členovia komisii nevedeli dostatočne manipulovať s mobilom," dodala Džačková. Teraz je v každej volebnej a referendovej miestnosti pevná linka. Niekde je jeden telefón určený pre obe komisie. Michalovskej obvodnej komisii tento rok pribudol aj sobranský okres.
Podobná situácia je aj v Humennom, kde do volebného a referendového obvodu spadajú aj okrskové komisie okresov Snina a Medzilaborce. V Trebišovskom okrese je 124 volebných a 123 referendových miestností. "Tento rozdiel je spôsobený tým, že v Michaľanoch sú dve volebné miestnosti a jedna referendová," povedala volebná koordinátorka v Trebišove Marcela Maďarová.
Polícia prijala opatrenia na zabezpečenie nerušeného priebehu a ochrany verejného poriadku v čase pred voľbami prezidenta a referenda, počas nich a v čase sčítania výsledkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.