slovenských miest. Od Bratislavy až po Sninu v rámci celoslovenskej zbierky informovali verejnosť o problémoch slovenských lesoch a možnostiach ich záchrany.
"Zbierka je určená výlučne na aktivity spojené zo záchranou lesov," povedal nám jeden z ochranárov. Za ich slová hovoria konkrétne skutky. Aby zabránili ťažbe stromov, prenajali 160 hektárov lesa v Suchej doline v Západných Tatrách na štyridsať rokov.
"V Michalovciach zbierame už štvrtýkrát a sme spokojní. Tento rok sme práve tu vyzbierali za jeden deň najväčšiu sumu na Slovensku - viac ako desaťtisíc korún. Okrem príspevkov sa miestni ľudia zaujímajú aj o ochranu lesov a životného prostredia," dodal lesoochranár Rastislav Mičaník.
Minulý rok poukázali sympatizanti vlkom dve percentá svojich daní v celkovej hodnote viac ako 240-tisíc korún. Vyzbierané peniaze slúžia ochranárom na aktivity spojené so súkromnou rezerváciou Vlčia (kde si za tisícku môžete kúpiť svoj strom) a na rozšírenie rezervácie Rysia. Časť použijú aj na podporu kmeňa VLK - Východné Karpaty, ktorý pôsobí v Národnom parku Poloniny, kde sa lesoochranári snažia rozšíriť štátnu rezerváciu Udava z 50 na 400 hektárov. Nachádza sa tam jedľovo-bukový prales, ktorý je majetkom štátnych lesov a podľa ochranárov úradníci už tri roky zámerne blokujú aktivity, smerujúce k rozšíreniu rezervácie.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.