vás nikdy nesklame. Ale lekár? Tak to tu ešte nebolo. Mnohí z vás sa určite ešte nikdy nestretli s pojmom canisterapia. Je to liečenie psom, ktoré odporúčajú dokonca aj lekári a považuje sa za jedno z moderných odvetví psychoterapeutickej liečby. Najčastejšie sa používa pri mentálne postihnutých ľuďoch. Monika Vrančíková z Humenného je skúsená kynologička, ktorá sa venuje psom už od detstva a liečenie so psami praktizuje dva roky. Podľa nej aj v tomto prípade nepostačia len odborné znalosti. "Canisterapiu nemôže robiť človek, ktorý má rád iba psov. Musí mať rád aj deti a ľudí, bez toho to nejde," tvrdí Monika.
Skúsená cvičiteľka používa pri canisterapii bieleho švajčiarskeho ovčiaka Eddyho, ktorý sa pri liečení detí skvele osvedčil. Podľa Moniky nezáleží na plemene, najdôležitejšia je psia povaha, ktorá musí byť vyrovnaná. Sú niektoré plemená, ktoré sú na to predurčené ako zlatý retriever a labrador, ale v praxi sa viac osvedčili ako kríženci. Zlatý retrevier Mick je výnimkou. "Pri terapii môžete použiť aj ratlíka alebo kaukazského ovčiaka, ale tam hrozí malé nebezpečenstvo. Veľký pes môže ublížiť svoju váhou pacientovi, alebo naopak malého psíka zasa privalí pacient," dodáva s úsmevom Monika.
Na psoch ju najviac fascinuje, že nerozlišujú, či je dieťa mentálne, telesne postihnuté, alebo zdravé, psy podľa nej komunikujú so všetkými. Samozrejme, svoje správanie vedia prispôsobiť podľa toho, či ide o zdravé alebo choré deti. "Pri hendikepovaných deťoch sa psík správa opatrnejšie, napríklad ich olizuje a pri zdravých zasa viac šantí a vystrája," tvrdí skúsená cvičiteľka . Eddy raz do týždňa navštevuje aj základnú školu na Pugačevovej ulici v Humennom, kde so svojou trénerkou šíri osvetu. Napríklad ako sa deti majú o psa starať, správať sa k zvieratám, neubližovať im a ako zvládať krízové situácie pri napadnutí psom. "Niektoré deti už majú také vedomosti, že by prekvapili aj skúseného kynológa," tvrdí Monika.
Canisterapiu využívajú odborníci aj pri liečbe týraných detí v diagnostických centrách. Terapia je pritom vhodná nielen pre deti s mentálnym či telesným postihnutím. "Mali sme zdravého chlapčeka, ktorý sa bál zvierat. Mal z nich doslova paniku až hrôzu. Už po dvoch týždňoch vidieť zmenu. Najprv stál za plotom a k psíkom sa nechcel priblížiť, teraz sa už ich nebojí," tvrdí Monika Vrančíková. Špeciálna príprava takého psa trvá aj dva roky a niekedy dokonca vyjde nazmar. "Stáva sa, že po absolvovaní výcviku je pes v praxi nepoužiteľný," tvrdí cvičiteľka.
Približne raz do mesiaca navštevuje Monika deti v Ústave pre telesne a mentálne postihnutú mládež v časti Podskalka. Liečba malých pacientov závisí od ich postihnutia. Hendikepované deti psíka kŕmia, češú, hladkajú a hádžu mu loptičku, a tak si jemne rozvíjajú motoriku. "Bežné rehabilitačné cviky sú pre deti niekedy namáhavé a náročné. Iné je to pri canisterapii, keď napríklad dieťa s mozgovou obrnou samo pomaličky otvára postihnutú ruku a snaží sa nakŕmiť psíka. Hladká ho, češe a nenásilne si precvičuje poškodené svalstvo. Všetko je to dobrovoľné, deti do ničoho nenútime. Vlastne celá terapia je postavená na tom, že dieťa chce cvičiť a ani si to neuvedomuje," vysvetľuje Monika.
Pri ťažkých postihnutiach, ak je dieťa na vozíku, sa robí polohová terapia. Dieťa si ľahne a psík sa k nemu prikladá zboku, pod nohy, alebo si naň ľahne. "Pes musí vydržať dvadsať minút v kľude. S postihnutými deťmi zvládne pes pracovať maximálne hodinu, potom je veľmi vyčerpaný," tvrdí Vrančíková.
Podobne to je aj s deťmi, ktoré nemôžu rozprávať a chcú na psa zavolať, aby prišiel aj k nim. Takto precvičujú svoje hlasivky. Napríklad malá Evka, ktorá je na vozíku a vedela povedať len dve slová: "Mama a poď ". Keď spoznala Eddyho, naučila sa vyslovovať jeho meno. Podľa Moniky si tieto deti uvedomujú svoj hendikep, ale nedávajú nám to najavo a lepšie nadviažu kontakt so zvieratkom, ako s človekom.
Monika so svojimi štvornohými miláčikmi vyráža aj priamo k deťom. "Je to lepšie, preprava detí s vážnejším postihnutím je náročná, snažíme sa im vychádzať v ústrety," tvrdí sympatická cvičiteľka, ktorá všetky tieto aktivity robí bez nároku na honorár. Najmä vďaka Monike je jediné výcvikové stredisko canisoterapeutických psov na Slovensku práve v Humennom a spolupracuje aj s Úniou vzájomnej pomoci ľudí a psov v Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.