Korzár logo Korzár Zemplín

Útvar pre utečencov v Sečovciach má problémy

Sečovce Vstupom Slovenska do EÚ sa väčšina obyvateľov Zemplína obáva ešte väčšieho prílivu ilegálnych migrantov. Slovensko sa pre nich môže stať už

nielen tranzitnou, ale aj cieľovou krajinou. Pripravuje sa preto vybudovanie nových záchytných táborov pre utečencov a azylantov, jeden z nich by mal vzniknúť v Humennom.

V Útvare policajného zaistenia pre cudzincov v Sečovciach, ktorý funguje už viac ako tri roky, sa pripravujú na niekoľko zmien. V útvare sa v súčasnosti nachádza 162 utečencov, ktorí pochádzajú najčastejšie z Čečenska, Indie, Gruzínska, Pakistanu a iných ázijských krajín. Podobné zariadenie tohto druhu je až na západnom Slovensku v Medveďove.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aj napriek trojročnému fungovaniu sečovského útvaru stále tu zápasia s finančnými, bezpečnostnými a personálnymi problémami.

"Rozdiely medzi útvarom v Medveďove a Sečovciach sú markantné. Chýba nám samostatná administratívna budova a operačné stredisko, kde by boli zvedené všetky monitorovacie kamery, ktoré sú bežnou súčasťou obdobných zariadení nielen v Medveďove, ale aj v zahraničí. Útvar v Sečovciach prežíva v starých objektoch bývalého útvaru civilnej ochrany, ale aj napriek tomu sa snažíme udržať budovy

v prevádzkyschopnom stave," tvrdí riaditeľ útvaru plk. JUDr. Ján Laškody.

Útvar vypracoval projekt, vďaka ktorému sa zvýšia kapacitné priestory na umiestnenie zaistených cudzincov. Celková výstavba a rekonštrukcia počíta so 60 miliónovým balíkom. Útvar má v tomto roku na stavebné účely vyčlenených osem miliónov korún. Z týchto prostriedkov sa vybudujú nové sociálne zariadenia, oplotia útvar a prestavajú kuchyňu. Podľa riaditeľa celú vec urýchlili aj výsledky krajského hygienika ministerstva vnútra, ktorý zistil niekoľko nedostatkov. "O väčší balík peňazí na nevyhnutnú rekonštrukciu žiada útvar už niekoľko rokov. Až teraz - po zistení hygienických nedostatkov a pri posilňovaní Schengenskej hranice s Ukrajinou sa ujde viac peňazí aj nám," povedal riaditeľ Laškody.

SkryťVypnúť reklamu

Náklady na jedného utečenca predstavujú denne stošestnásť korún. V tom je započítaná len strava, ďalšie náklady sú na ošatenie, energie, kúrenie a pranie. "Stravu si hradia utečenci sami. Po zaistení im odoberieme financie, z ktorých si platia iba jedlo, Tieto finančné prostriedky môžu cudzinci použiť aj na nákup telefónnych kariet, prípadne iné drobnosti, ktoré majú povolené. Väčšina však nemá peniaze, preto za nich platí štát," uviedol Laškody. Pri plnom vyťažení útvaru dosahujú náklady len na stravu za 180 dní skoro 3,5 milióna korún. Útvar v súčasnosti zamestnáva 72 pracovníkov a využíva dodávateľov potravín a tovaru z tunajšieho regiónu. V priebehu predchádzajúcich dvoch rokov prešlo bránami sečovského útvaru viac ako štyritisíc utečencov. Aj napriek prísnym bezpečnostným pravidlám v areále stále hrozí z ich strany riziko. "Po prijatí nového zákona sa doba zaistenia utečenca zvýšila z pôvodných tridsať dní na stoosemdesiat. Je to horná hranica, ale väčšinu utečencov vybavíme skôr. Z toho vznikajú problémy, pretože dlhé čakanie ich znervózňuje a zneisťuje. Obávajú sa o svoj osud," tvrdí plukovník Laškody.

SkryťVypnúť reklamu

Občania mesta sa najviac obávajú chorôb, ktorými sú utečenci postihnutí. "Každý pred umiestnením do útvaru prechádza špeciálne vytvorenou komisiou, ktorá pozostáva z lekára a personálu. Utečenec absolvuje osobnú prehliadku, hygienickú očistu, dostane osobnú výstroj a ošatenie. Každému urobíme podrobné zdravotné testy a očkovanie. V prípade choroby infikovaného utečenca izolujeme od ostatných. V tomto smere máme ešte nedostatky, preto v plánovanej rekonštrukcii počítame s vybudovaním separačných miestností," uviedol plukovník Laškody.

Útvar spolupracuje s poliklinikou v Sečovciach a trebišovskou nemocnicou. V prípade zavlečenia neznámej choroby nemocnica počíta s infekčným separovaním do dvesto ľudí. "Najbežnejšou chorobou utečencov je svrab. Je to spôsobené najmä neľudskými a nehygienickými podmienkami, ktoré zažívajú počas niekoľkodňového transportu do cieľovej krajiny," tvrdí riaditeľ Laškody. V prípade nepokojov alebo vzbury je útvar pripravený zasiahnuť v spolupráci s miestnou políciou a pohotovostným policajným útvarom Krajského riaditeľstva policajného zboru Košice. Zatiaľ to nebolo nutné.

Najčítanejšie na Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 888
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 414
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 147
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 264
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 577
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 069
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 918
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 615
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu