chladiacu techniku, musia v súvislosti so vstupom do EÚ zakúpiť nové chladiarenské zariadenia. Tie by stáli milióny a keďže prevádzkovatelia zimných štadiónov nie sú na tom finančne najlepšie, vznikla obava z ich ďalšieho fungovania.
Tri hokejové štadióny v Michalovciach, Humennom a Trebišove využívajú pri chladení ešte zastaralú, 25-ročnú techniku, pri ktorej sa používa čpavok. Na tento nebezpečný materiál sa vzťahujú prísne bezpečnostné predpisy. Pri úniku čpavku je zóna ohrozenia ľudského života a zdravia až pol kilometra v okruhu štadióna. V niektorých štadiónoch na Slovensku preto používajú novšiu metódu chladenia, pri ktorej sa využíva glycol. Pri chladení stačí približne šesťsto kíl tejto látky, pričom v doteraz používaní starých zariadeniach sa nachádza okolo 6 ton čpavku. Zavedenie novej chladiacej technológie nie je pre správcov štadiónov v Zemplíne vôbec lacnou záležitosťou, pretože cena rekonštrukcie sa pohybuje okolo 6 miliónov korún.
Výmenu zastaralej chladiacej technológie spustili vo viacerých mestách na Slovensku, v Zemplíne sa o to ako prví snažia Humenčania. "Oslovili sme firmu, ktorá sa špecializuje na vypracovávanie projektov na čerpanie finančných prostriedkov z fondov EÚ. Predložili sme potrebnú dokumentáciu, podklady a štúdie na rekonštrukciu chladiaceho zariadenia. Dúfam, že sa nám to podarí," povedal riaditeľ správy športových a rekreačných zariadení v Humennom Viliam Slaminka. Ak by to Humenčanom vyšlo, až 80 percent nákladov by sa prefinancovalo z fondov EÚ, 15 percent môže dotovať štát a len zvyšných 5 percent by zafinancovala samospráva.
Pravidelné kontroly bezpečnostného stavu vykonávajú odbory krízového riadenia (civilnej ochrany) v príslušných mestách. Podľa ich vyjadrení sa určité normy a predpisy sprísnia aj v tejto oblasti, ale neočakávajú, že by po 1. máji museli prevádzkovatelia štadiónov povinne nakúpiť nové miliónové technológie. "Nie je ani v našej kompetencii nariadiť prevádzkovateľom, aby nakúpili nové chladiace zariadenia a technológie, je to na ich uvážení. Za bezpečnostný stav zariadenia zodpovedá výlučne prevádzkovateľ zimného štadióna. Dôležité je, aby zariadenie bolo bezpečné. My preto pravidelne kontrolujeme havarijné plány," povedal vedúci odboru CO v Michalovciach Jozef Bloščičák.
V Michalovciach pred šiestimi rokmi kúpili nové kompresory a urobili generálku kondenzátora na chladiacom zariadením. Pre nedostatok financií v blízkej dobe rekonštrukciu chladiaceho zariadenia neplánujú. Podobná situácia je aj v Trebišove. Výmena a rekonštrukcia zariadení v ostatných mestách na Slovensku však nesúvisí so vstupom do EÚ, ako sa mnohí domnievajú. Je to hlavne snaha prevádzkovateľov zlepšiť hospodárnosť a bezpečnosť zimných štadiónov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.