medzinárodného britsko-slovenského projektu pre riešenie problémov sociálneho vylúčenia PARTNERSHIP. Dvojročný projekt s veľkou slávou skončil a pre humenské "mimovládky" vznikol odrazu problém, ktorý možno ani skutočným problémom nie je.
Pripomeňme, že kvôli zjednodušeniu komunikácie s miestnymi úradmi a orgánmi sa pred časom rozhodlo spojiť sily 21 humenských občianskych združení. Vytvorilo miestne Grémium tretieho sektora (G3S). Krok bol pozitívne hodnotený nielen samotnými zástupcami G3S, ale i členmi mestského zastupiteľstva. Magistrát podpísal s G3S zmluvu o pomoci a spolupráci, výsledkom ktorej bolo okrem iného bezplatné používanie kancelárie v budove mestského úradu (MsÚ). V minulom roku prišlo oznámenie, že magistrát predtým poskytnuté priestory potrebuje pre plnenie svojich úloh. Ako náhrada bola ponúknutá kancelária v budove bývalého chemlonského internátu, ktorý je majetkom mesta. Podmienky sa však zmenili v neprospech G3S. Dokedy "sedeli" v budove MsÚ, za kanceláriu neplatili ani halier.
Magistrát však teraz žiada, aby "mimovládky" zaplatili za odber tepla a iných dodávaných služieb. To narazilo na odpor predstaviteľov G3S. Argumentujú, že nemajú financie a že na území mesta sú organizácie CHARITA a KLUB MLADÝCH MÉTA, ktorých prevádzkové náklady sú v plnom rozsahu hradené z mestskej pokladne. Zakladateľka humenského G3S, poslankyňa a členka Mestskej rady (MR) Anna Capová požiadala na februárovom rokovaní MR o podporu návrhu, aby sa z mestskej pokladne prispelo sumou 21-tisíc korún ročne na pokrytie nákladov prevádzky kancelárie G3S. Negatívna reakcia 4 zo 7 prítomných členov MR Annu Capovú nepríjemne zarazila. "Musím otvorene povedať, je mi z toho nanič! Našou hlavnou úlohou je pomáhať občanom, ktorí našu pomoc očakávajú. Zodpovední by mohli popremýšľať a bilancovať, aké aktivity a výsledky stoja doteraz za humenským G3S. Nechcem to ďalej komentovať! Myslím si, že naši občania prácu G3S veľmi dobre poznajú a sú radi, že vôbec na území mesta takéto organizácie existujú a pracujú"! Ako dodala, nie je žiadnym tajomstvo, že dve organizácie v meste majú hradené výdavky v plnej výške z mestskej pokladne "Ide o Charitu a Klub mladých Méta, to sú známe veci. Ja nemám čo skrývať! Svoj názor som veľmi jasne povedala prítomným členom MsR - nikomu nezávidím, ale chcem aby bolo prideľovanie mestských peňazí spravodlivé! Nech majú organizácie rovnakú štartovaciu čiaru. Čo sa za tým skrýva? Prečo jednému áno, ale druhému nie?!"
Ostré slová si žiadali aj vysvetlenie druhej strany. Preto sme požiadali prednostu MsÚ Antona Klamára o odpoveď na otázku, či je pravdivá informácia, že prevádzkové výdavky CHARITY a KLUBU MLADÝCH MÉTA sú v plnom rozsahu hradené z mestskej pokladne. Rovnako nás zaujímalo, ktoré oddelenie MsÚ obsadilo priestory, predtým pridelené G3S. Podľa nášho zistenia sú spomínané kancelárie doteraz prázdne. Do chvíle redakčnej uzávierky nám žiadna odpoveď zo strany humenského magistrátu neprišla.
Poslankyňa Anna Capová sa chystá na februárovom rokovaní MsZ záležitosť otvoriť znova. Bude zaujímavé sledovať s akým výsledkom sa prípad (ne)podpory miestnych občianskych združení v Humennom nakoniec vyrieši.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.