ako tento fenomén vykoreniť. Je to len prvá lastovička, ale zároveň aj signál, že niekto problém brania úplatkov v nemocniciach konečne začal brať vážne a rozhodol sa o ňom nielen nahlas hovoriť, ale ho aj riešiť. Boj s mnohohlavou hydrou, o ktorej každý vie, ale zároveň ju každý toleruje a tým výdatne kŕmi, určite nebude jednoduchý.
Pre väčšinu zdravotníckeho personálu otvorené odsúdenie úplatkov s adekvátnou spätnou väzbou, čiže celkom vážne mysleným postihom, nie je nič príjemné. Ako ináč, každý má pocit, akoby sa ukazovalo práve na neho - ty berieš a už proste nebudeš, inak letíš a zabezpečíme ti aj pomerne dlhý pobyt vo vybranej väzenskej cenovej skupine. Vyzerá to síce ako výstraha, ale ono to tak celkom nie je. Ten, kto je čistý, je absolútne v pohode a ja osobne verím, že takýchto doktorov je stále dosť. Háčik je v tom, že najviac nekričia tí, ktorí neberú, ale práve naopak tí druhí v štýle hesla: Zlodej kričí, chyťte zlodeja.
Vrcholom ignorantstva smerom k vyhláseniu boja s úplatkami v zdravotníctve je nedávne vyjadrenie nemenovaného primára nemenovaného gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia nemenovanej bratislavskej nemocnice. Keď jedného z jeho podriadených prichytili vďaka agentovi-provokatérovi inflagranti pri braní sedemtisícového všimného, nevyjadril nad tým veľké poľutovanie. Celkom bez obalu povedal, že agenta-provokatéra vníma negatívne. Podľa neho totiž riziko, že ktorýkoľvek lekár s ním môže prísť do kontaktu - a teraz dobre sledujte: môže vyvolať nedôveru lekárov voči pacientom, čo následne môže negatívne ovplyvniť kvalitu zdravotníckej starostlivosti. Odporúčam prečítať ešte raz!!! Nie je to výstraha, že?
Pán primár ad 1 naznačil, že dôveru má mať lekár voči pacientovi... (?!) Vo vzťahu lekár - pacient má byť hádam práve pacient tým, kto vkladá dôveru do rúk lekára. Nie on študoval medicínu, nie on skladal Hippokratovu prísahu (pamätá si pán primár ešte na jej obsah?), nie on vie, ako sa dá pomôcť. To pacient je v dobrej viere v profesionalitu lekára vydaný na milosť a nie naopak. Tak kto to má vlastne komu veriť??? Existuje jednoduché prirovnanie - predstavte si, že si idete kúpiť do obchodu rožky a predavač vám naznačí, že vám musí dôverovať, aby vám mohol niečo predať a nie vy jemu, že vám predá kvalitný tovar. Páni, ale presne o tom korupcia je - o kupovaní dôvery a istoty, ale v opačnom parte. Kupuje si ju totiž pacient, nie lekár. Ten len jednoducho nepovie nie. No a v "lepších" kruhoch naviguje, koľko tá dôvera stojí...
A tým sa dostávame k bodu dva - Ad 2 totiž pán nemenovaný primár naznačil, že keď sa bude ktosi (čiže agent - provokatér) rýpať v mimoplatových príjmoch lekárov, začnú sa báť pacientov, čo zase ovplyvní kvalitu starostlivosti. Nuž, toto je už naozaj silná káva a otvorené bu-bu-bu smerom ku všetkým, ktorí sa rozhodli vstúpiť na tabuizované pole úplatkárstva. Podškrtnuté - zrátané, podľa neho si akúkoľvek aktivitu proti korupcii aj tak odnesie úbohý pacient. No comment. Zostáva už len veriť, že lekárov, ktorí sa dostali do pozície najviac gágajúcich trafených husí, nie je veľa. A čoho sa to vlastne tí ostatní boja? Agenta-provokatéra? Sami seba? Pacienta? Alebo ich proste len straší predstava, že prídu o nelegálny, nezdanený príjem navyše? Bitka sa začala - na ktorú stranu sa pridáte, páni doktori?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.