januári pretransformovala na neziskovú organizáciu. Ako nám potvrdil riaditeľ nemocnice Peter Kövér a predseda správnej rady neziskovky Štefan Duč, ku koncu roka sa nemocnica definitívne dostala z červených čísel.
„Presné štatistiky budú k dispozícii až začiatkom februára, ale už teraz možno predpokladať, že nemocnica hospodári s vyrovnaným rozpočtom. Prvý polrok sa niesol v znamení nepopulárnych racionalizačných opatrení, ale už ku koncu minulého roka sme rozšírením spektra zdravotníckych, resp. sociálnych služieb, ukončením rekonštrukcie niektorých oddelení a nákupom prístrojovej techniky naštartovali aj rozvoj nemocnice," uviedol pre KORZÁR Peter Kövér.
Ako dodal, cena za tento úspech bola ľudsky vysoká - prepustenie asi stovky zamestnancov, zníženie miezd zvyšku nemocničného personálu, prísne racionalizačné opatrenia, zavedenie divízneho systému, dôsledná kontrola.
„K žiadnemu prepúšťaniu už nedôjde - jedine z disciplinárnych dôvodov. Počet kmeňových zamestnancov nemocnice je stabilný rovnako ako počet lôžok, ktorých je v súčasnosti 168. Všetky oddelenia zostali zachované, akurát došlo k zníženiu lôžkovej kapacity detského oddelenia, ktoré prešlo rozsiahlou rekonštrukciou, z 30 na 13. Podľa našich skúseností to úplne postačuje," vysvetlila námestníčka nemocnice Alžbeta Mátéová.
Leitmotívom rekonštrukcie nebolo len zvýšenie komfortu oddelení, ale aj organizačné zmeny, ktoré zefektivizovali ich činnosť. Príkladom je interné oddelenie, ktoré predtým sídlilo na dvoch poschodiach a v súčasnosti je bez zmeny počtu lôžok na jednom. Naviac, pribudlo dlho žiadané zariadenie opatrovateľskej služby (ZOS), kde sa nachádza osem lôžok. „Funguje na základe kofinancovania - časť nákladov si platí pacient a zvyšok vyšší územný celok. Je permanentne obsadené," dodala námestníčka.
V novembri v nemocnici pribudlo sedem nových ambulancií - onkologická, kožná, krčná, neurologická, urologická, očná a psychiatrická, kde raz alebo dvakrát týždenne ordinujú lekári z okolitých nemocníc. Podľa slov A. Mátéovej ich neziskovka zriadila, lebo spomínané zdravotnícke služby poskytovali pacientom z regiónu len privátni lekári. „Mali teda monopolné postavenie a pacienti nemali veľmi na výber - buď ísť k nim, alebo cestovať do iných miest. Výsledok? Čakárne nových ambulancií sú stále plné, denne tu vyšetria 25 - 50 pacientov," skonštatovala.
Neziskovka už nakúpila aj nové prístroje - bezkontaktný tonometer na očnú ambulanciu, laparoskop a vďaka sponzorským darom od Rádu kameliánov z Rakúska pribudlo do nemocnice takmer tridsať hydraulických postelí a iné zariadenie. „Poslali nám aj šatstvo a hračky, ktoré sme podarovali deťom v liečebni v Hrani a domove v Slovenskom Novom Meste," podotkol predseda Správnej rady neziskovky Štefan Duč. Na sprevádzkovanie čaká CT-prístroj a mamograf. „Pacientom začnú slúžiť čoskoro, závisí to od financií na rekonštrukciu rádiodiagnostického oddelenia," vysvetlil.
V súčasnosti nemocnica disponuje príjmami od zdravotných poisťovní v objeme 6,5 milióna korún a asi pol milióna si dokáže „privyrobiť" na nájomnom a službách kuchyne, ktorá teraz varí aj pre klientov mimo nemocnice. Rovnaká suma je na opačnej miske váh - náklady sú tiež sedem miliónov korún. „Len na dopravnej zdravotnej službe sme vlani dokázali ušetriť 600-tisíc korún a na liekoch 300-tisíc korún. Pritom v nemocnici nechýba ani jediný liek. Odvody do fondov, faktúry za plyn, elektrinu a vodu platíme načas a voči nikomu dnes nemáme záväzky," vysvetlil Štefan Duč.
Otázka znie, aký je recept na dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu. „Eliminácia prezamestnanosti, rozumné šetrenie, prísna kontrola a osobná zainteresovanosť každého zamestnanca. Keď neziskovka vznikla, osobne som tomu veľmi neveril, ale posledný rok ma presvedčil, že som sa mýlil. Jediné, čo ma mrzí, je, že ani vyrovnané hospodárenie ešte neumožnilo vrátiť zamestnancom mzdy na tú úroveň, ako predtým," povedal riaditeľ nemocnice. Dôvodom je podľa neho opatrný prístup zdravotných poisťovní, ktoré rozhodujú o zvyšovaní, resp. znižovaní limitov pre nemocnice. „Tento rok nás okrem pokračovania v nastúpenom rozvojovom trende čaká tvrdý box o každú korunu a limit práve s nimi," dodal na záver.
Na ťahu sú teda poisťovne. Je len na nich, či budú preferovať zachraňovanie nemocníc, ktoré sa naďalej zadlžujú alebo svoje peniaze investujú do zariadení, kde budú využité v prospech pacienta a následne im umožnia ďalší rozvoj a zvyšovanie kvality poskytovania zdravotníckej starostlivosti. V opačnom prípade je filozofia ministra Zajaca, že peniaze by mali prísť za pacientom, len prázdnym klišé, ktoré v zdravotníckom systéme nenachádza reálnu podporu...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.