Mestský bytový podnik (MsBP) Čierna nad TIsou, mesto sa ocitne na hranici likvidity. Háčik je v tom, že OSBD už s výstavbou vlastných kotolní začalo. Mesto tvrdí, že tak urobilo bez povolení a rozhodnutí kompetentných inštitúcií.
Ako sme už v našom denníku písali, motívom odpojenia sa OSBD od mestských kotolní bola augustová odstávka teplej vody vo všetkých bytovkách v meste, ktorá postihla rovnako nájomníkov mestských ako aj družstevných bytov. Súvisela s neuhradenými záväzkami MsBP, ktorý spravuje mestské kotolne, voči plynárom. Ako sa ešte 3. decembra pre KORZÁR vyjadril predseda OSBD Koloman Kačinetz, „v danej situácii sme nič nemohli robiť a preto predstavenstvo plánuje odpojiť svoje byty a nainštalovať vlastné kotly." Časový horizont realizácie tohto kroku ešte nevedel uviesť. Mestské zastupiteľstvo sa vtedy k veci odmietlo vyjadriť bez analýzy dopadov na mesto a jej vypracovaním poverilo riaditeľa MsBP Juraja Sotáka.
Neprešli ani tri týždne a už pred Vianocami spoločná úradovňa v Čiernej nad Tisou vydala rozhodnutie o pozastavení výstavby, lebo OSBD ju údajne začalo bez vyjadrení príslušných orgánov, čo nám potvrdil aj primátor mesta Tibor Dulík. „OSBD začalo s výstavbou narýchlo a bez našich vyjadrení. Na základe toho spoločná úradovňa vydala spomínané rozhodnutie a mesto celú vec postúpilo právnikom. Nejde len o stavebné povolenia, mesto sa musí vyjadriť aj vtedy, ak na jeho území vznikajú ďalšie zdroje znečistenia, ktorými kotolne rozhodne sú," uviedol pre KORZÁR. Podľa jeho názoru je nepochopiteľné, prečo OSBD tak trvá na odpojení, keď situácia v dodávkach tepla a teplej vody sa už dávno znormalizovala. „To isté mohlo urobiť aj v Sečovciach, ale neurobilo to - asi má iný meter pre každého," podotkol. Nepoprel, že ak družstvo odpojenie dotiahne do konca, mestu to spôsobí vážne problémy. Až 44 percent bytov v meste je totiž družstevných...
Ako na margo veci poznamenal šéf MsBP Čierna nad Tisou Juraj Soták, analýza dopadov je hotová a poslanci sa s ňou oboznámia na budúci týždeň. „Mesto kvôli tomu, aby MsBP mohol splatiť záväzky voči plynárom, zobralo úver a následne sa obnovili dodávky teplej vody. Pravdaže, založilo podstatnú časť svojho majetku. My svoje dlhy voči mestu postupne splácame - aj vďaka tomu, že obhospodarujeme tepelné hospodárstvo," vysvetlil. Pokiaľ OSBD odpojí od kotolní svoje byty, čo je takmer polovica súčasných odberateľov tepla, príjmy MsBP sa rapídne znížia a ocitne sa na hranici existencie. Naviac, v záujme zefektívnenia chodu kotolní bude musieť jednu vyradiť z prevádzky. Byty, ktoré sú na ňu napojené musí „zokruhovať" so zvyšnými dvoma, čo si vyžiada minimálne 10 miliónov korún a na to mesto ani MsBP nemá financie.
„Kritická situácia MsBP následne ovplyvní aj chod a likviditu mesta, ktoré nebude môcť splácať úvery a príde o majetok. V konečnom dôsledku na to doplatia stále len občania mesta - vrátane tých, ktorí bývajú v družstevných bytovkách. V tomto kontexte považujem rozhodnutie OSBD za partikulárne. Nehľadí totiž na to, čo jeho krok v konečnom dôsledku spôsobí," dodal Juraj Soták.
Podľa slov námestníka OSBD Ing. Šalitroša družstvo na výstavbu vlastných kotolní žiadne povolenia od mesta nepotrebovalo. „Úpravy, vďaka ktorým bude mať každá naša bytovka vlastnú kotolňu, sme robili na svojom majetku, takže žiadne stavebné povolenie sme k tomu nepotrebovali. Pokiaľ ide o tvrdenie mesta, že sme nepodali potrebné žiadosti , nie je to pravda. Žiaľ, dodnes sme sa nedočkali odpovede," dodal na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.