že práve v jeho okolí je najvyššia koncentrácia bocianov v Európe. Aby bol obrázok kompletný, pri pomenúvaní nových ulíc dostalo priestranstvo v strede dediny názov Námestie bocianov. Žiaľ, hoci je bocian už tradične spájaný s narodením detí, Zemplínske Hradište v poslednom čase tento fenomén akosi obchádza - detí sa tu rodí čoraz menej. V súčasnosti v obci žije asi 1200 ľudí.
"Áno, je to tak a aj kvôli nepriaznivému demografickému vývoju sme museli definitívne zrušiť našu základnú školu, v ktorej bolo dlhodobo len 6 detí v štyroch triedach. Bolo zložité ju udržať už pri pôvodnom systéme financovania a keďže od nového roka idú peniaze na žiaka, nemali by sme šancu to utiahnuť. Bol to však aj dôsledok čohosi iného - keďže sa v škole neučili cudzie jazyky, Hradišťania, ktorí väčšinou pracujú v Trebišove, začali svoje deti voziť do tamojších škôl a to bol začiatok konca," vysvetľuje starosta obce Jozef Šimko.
Ako dodáva, jeho snom je školu znovu postaviť na nohy, ale v súčasnosti to nie je možné. "Ďalším háčikom totiž je, že budova je síce naša, ale pozemky patria súkromným osobám. Žiaľ, je to na dlhé lakte - je ich totiž viac ako sedemdesiat! Všetkým som už poslal návrh na finančné vyrovnanie a čakám na odpoveď," hovorí starosta.
V súčasnosti je podľa neho najsúrnejšie odkúpenie miestnej pekárne a dokončenie veľkých investičných akcií - vodovodu a kanalizácie. Obe sú rozostavané už roky, ale ani jedna nie je dokončená.
"Kanalizácia sa začala robiť v roku 1993 - dnes je hotová z dvoch tretín a ešte nám na ňu chýba asi 12 miliónov korún. Keďže čistiareň odpadových vôd je kapacitne naprojektovaná ešte pre dve dediny, oslovili sme aj neďaleký Kožuchov a Zemplínsky Branč, či by nemal záujem dokončiť ju s nami," dodáva.
Ešte horšie je to s vodovodom, ktorý sa začal budovať v roku 1998, ale pitnú vodu má zatiaľ len štvrtina obce. "Tam na dokončenie tiež chýba ešte 14 miliónov korún. V tomto kontexte ma trochu mrzí prístup bývalého starostu, ktorý v roku 2002 nepodal žiadosť na príslušné ministerstvá a kvôli tomu sme vlani nedostali ani korunu. Verím však, že tento rok budeme opäť pokračovať," hovorí starosta.
Keby mal vybrať len jednu zo spomínaných priorít, bolo by to odkúpenie druhej polovice miestnej pekárne. "Prednedávnom sa konečne dostala do nášho vlastníctva budova Jednoty v strede obce. Je iróniou, že ju v rámci akcie 'zet' stavali tunajší ľudia, ale obec za ňu napokon musela zaplatiť 1,5 milióna korún. A rovnako je to aj s pekárňou, ktorú 'napoly' s družstvom stavali Hradišťania. Pôvodne tam bola škôlka, ktorú sme presťahovali do budovy základnej školy. Päť rokov pekáreň prevádzkovalo družstvo - bez toho, aby z toho obec mala čo i len korunu a tak sme sa dohodli, že ďalších päť rokov ju budeme mať my. Žiaľ, táto doba uplynie v apríli 2004 a dovtedy chceme, aby celá patrila obci - v našich obecných prevádzkach totiž pracuje 20 ľudí," podotkol starosta.
Podľa jeho slov sa tunajší chlieb stal známym v celom regióne práve za posledných päť rokov a pekáreň už kapacitne nestačí naplniť dopyt. "Prípadné rozšírenie výroby prichádza do úvahy až keď sa pekáreň stane naším majetkom," vysvetľuje.
Obec má veľké plány aj s budovou Jednoty na Námestí bocianov - v prvej etape chce v jej pivničných priestoroch zriadiť posilňovňu pre mladých ľudí. Ako totiž starosta otvorene priznal, veľa možností na relax v obci nemajú. Okrem toho tu chystajú rekonštrukciu a obec v tomto zmysle pripravila projekt, ktorým sa uchádza o prostriedky z ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja v hodnote asi 12 miliónov korún. "V budove chceme pristaviť poschodie, kde by sa presťahoval obecný úrad, kultúrny dom a pošta. Bolo by to ideálne riešenie - úrad by sa nemusel tlačiť v súčasných nevyhovujúcich priestoroch a všetko by sme mali na jednom mieste," dodáva na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.