vybaviť čím skôr, lebo od januára stratí právnu subjektivitu a podpisové vzory ako aj kompetencia vybavovať majetkovo- právne záležitosti zostane iba na krajskom úrade.
„Našou predstavou je, aby mesto umožnilo výmenu súčasnej budovy, ktorú máme len v prenájme, za budovu bývalej Okresnej vojenskej správy, ktorá je zase vo vlastníctve štátu. Keďže nemajú rovnakú hodnotu, možné finančné alebo iné dorovnanie bude predmetom ďalších rokovaní. Ja vás žiadam len o predbežný súhlas, aby som vec mohol postúpiť kompetentným orgánom," oslovil mestských poslancov. Ako dodal, zánik niektorých odborov od januára, resp. ich transformácia na úrady špecializovanej správy by sa z hľadiska využitia priestorov vykompenzoval, lebo v budove by sídlili aj niektoré kancelárie Okresného súdu a Okresnej prokuratúry.
„Obe susedné budovy by sa dali so súčasným okresným úradom spojiť prepojovacou chodbou. Naviac, všetky by tak zostali v centre mesta, čo by bolo výhodou pre občanov," argumentoval prednosta. Nezanedbateľným motívom výmeny je aj výška prenájmu budovy, za ktorú štát od roku 1996 platí mestu asi 1 milión korún ročne. „Naviac, investovali sme asi 4 milióny korún do vybudovania informačného systému a v prípade sťahovania by to stratilo zmysel," skonštatoval.
Poslanci sa ohradili, či by nebolo ideálnejšie presťahovať súčasný odbor sociálnych vecí na Okresný úrad práce, ktorých spojením má od januára vzniknúť sociálny úrad. „Konzultovali sme to s riaditeľom OÚP. Súčasné priestory by však pre obe zložky nepostačovali. Vyžaduje si to prístavbu tretej budovy, ktoré by mohla stáť cca 10 miliónov korún," vysvetlil prednosta.
Táto možnosť sa však nedá zrealizovať do januára a spomínané prostriedky musí odsúhlasiť rezortné ministerstvo a Generálne riaditeľstvo NÚP. Podľa prednostu je najschodnejšie, aby sociálny odbor dočasne zostal v budove OÚ s tým, že sa presťahuje, keď bude prístavba vedľa OÚP hotová. „Aj potom budova zostane využitá, lebo od 1. apríla 2005 majú na obvodný úrad prejsť niektoré agendy z polície. Výmena je teda zo všetkých hľadísk najlacnejším riešením," dodal a jeho návrh poslanci schválili.
„V súčasnosti sa pripravujú súdnoznalecké posudky oboch budov a potom sa urobí zmluva," skonštatoval na margo veci viceprimátor mesta Pavol Flaugnatti. Podľa jeho slov je zatiaľ ťažké povedať, či a v akej výške bude mesto požadovať doplatok, lebo budova OVS je síce menšia, ale v oveľa lepšom stave.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.