bránu Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), ktorá z takmer sedemmiliardového manka "ukrajuje" najviac. Majitelia verejných lekární dlhujú kvôli druhotnej platobnej neschopnosti zasa ťažké milióny distributérom liekov. Tí, celom prirodzene, nechcú už farmaceutom svoj tovar dodávať. Situácia dospela do štádia, keď by na všetko mal doplatiť ten posledný v reťazci - pacient.
Keď vláda pred pár týždňami rozhodla o miliarde "venovanej" lekárnikom cez vytvorenú spoločnosť Veriteľ, nesúhlasili a po trenčianskom sedení Slovenskej lekárnickej komory rozhodli o dvojtýždňovom ultimáte. Už včera mali byť lekárne buď zavreté, alebo mali vydávať lieky len za hotové. Medzitým sa minister Rudolf Zajac vytasil s vyhrážkou, že predávať lieky za hotové je nezákonné a pohrozil stratou licencie. Lekárnici napokon svoje "ultimátum" stiahli a včera ešte lieky predávali normálne. Normálne?
"Verejné lekárne v Trebišovskom okrese už nedokážu zabezpečiť liečivá pre zásobovanie obyvateľstva. Pobočka VšZP nám nezaplatila ešte ani za všetky recepty vydané vo februári, distributéri odmietajú lieky dodávať, lebo lekárne majú u nich obrovské dlhy," povedal pre náš denník predseda Miestnej lekárnickej komory (MleK) v Trebišove Tibor Czuľba.
V okrese Trebišov je 21 lekární. Ich dlhy voči distributérom rastú každý mesiac o niekoľko miliónov korún. Podobne rastú aj dlhy poisťovní voči lekárnikom mesačne okolo 25 miliónov! "Lekárne sú prázdne, minulého týždňa vydávali staré zásoby, míňajú sa základné lieky. Do konca týždňa nebudú mať lekárnici na pultoch nič! Musíme odporúčať našim pacientom, aby za liekmi cestovali a kupovali si ich niekde inde."
Minulý týždeň sme priniesli názor a stanovisko riaditeľa michalovskej pobočky VšZP Mariána Biľa. Potvrdil, že v týchto dňoch spláca michalovská pobočka lekárnikom recepty za mesiac marec.
"o je to marec. Myslíte, že je to v poriadku?" spýtala sa nás členka michalovskej Miestnej komory lekárnikov Hana Gombošová. "Kupujeme už len to, na čo máme v hotovosti a naše objednávky stále klesajú. Situácia v lekárňach je individuálna, no všeobecne veľmi napätá. Nechcem, tvrdiť to, čo naši trebišovskí kolegovia, no ani v našom okrese to nie je ružové." H. Gombošová tvrdí, že VšZP robí veľké rozdiely medzi lekárňami v Bratislave, na západom, strednom a východnom Slovensku. "My sme kdesi na chvoste."
Riaditeľ trebišovskej pobočky VšZP Juraj Sobek nesúhlasí s týmto názorom a polemizuje aj s vyhlásením lekárnikov. Podľa neho poisťovňa "nezvýhodňuje žiaden typ poskytovateľa zdravotnej starostlivosti". Lekárnici v Trebišove síce majú pravdu, že nedostali zaplatené za lieky vydané vo februári, v žiadnom prípade to však neznamená, že VšZP týmto lekárnikom nezaplatila od februára tohto roku. "Finančné toky neboli zastavené. Sú síce nižšie, no lekárnici v Trebišove dostávajú na svoje účty peňažné prostriedky z pobočky poisťovne, ktoré môžu slúžiť na nákup nových liekov a zdravotníckych pomôcok," skonštatoval J. Sobek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.