škandalózne rozhodnutie spoločného obecného úradu o povolení na skúšobnú prevádzku pre jeden z obchodných reťazcov bez toho, aby bolo skončené kolaudačné konanie? Naviac dopravná situácia pred Kauflandom bola kvôli neskorej rekonštrukcii semaforov doslova životu nebezpečná!
Je pravdou, a to treba priznať, že rozhodnutie povoliť skúšobnú prevádzku Kauflandu je podľa všetkého právne v poriadku. Morálnosť rozhodnutia, podľa ktorého mohol Kaufland otvoriť svoj hypermarket bez fungujúcej svetelnej križovatky a bez platného kolaudačného rozhodnutia je ale naozaj otázna. Michalovčania sa oprávnene pýtajú, prečo to mesto dovolilo? Protestovali nielen bežní občania, ale dokonca aj dopravná polícia! Zbytočne...
Dosť cynicky v tomto kontexte vyznieva vyjadrenie prednostu a šéfa spoločného obecného úradu Pavla Šipoša, ktorý pre KORZÁR povedal: "Nehody sa môžu stať aj s funkčnými semaformi."
Na rad ale prichádzajú aj ďalšie otázky. Čo robil investor a stavebná firma niekoľko mesiacov, keď rekonštrukcia križovatky prišla na rad až pár dní pred otvorením obchodu? Bola rekonštrukcia v pláne, ale len ako alternatíva v prípade, že sa nenájde "iné" riešenie? Prebiehali rokovania o tzv. výmennom obchode - namiesto novej križovatky dostane mesto na účet istú sumu v mnohými nulami, ktorú použije na verejnoprospešnú stavbu? Primátor i šéf spoločného obecného úradu stále mlčia! Oficiálneho stanoviska k povoleniu na predčasnú prevádzku a k podozreniam, že rozhodovali iné, než záujmy obyvateľov, sme sa aj napriek medializácii v našom denníku, nedočkali.
Ak dostalo mesto peniaze, super. Prečo ale doteraz nikto z kompetentných nepovedal, koľko dostalo a na čo ich chce použiť? A fámy sa šíria veselo ďalej...
Ďalšou odpoveďou, na ktorú Michalovčania čakajú je, aký profit majú Michalovce a jeho obyvatelia z toho, že tu rastú hypermarkety ako huby po daždi. Všetci si ešte živo pamätajú na škandál s predajom pozemku pod Billou, na ktorom mesto ešte za predchádzajúcej garnitúry prerobilo nemalú sumu. Za Hypernovu zinkasoval magistrát milión, aký bude profit z Kauflandu a Tesca zatiaľ presne nevieme. Veľké a ekonomicky silné obchodné reťazce vo väčšine miest, kam prichádzajú, financujú výstavbu detských ihrísk, rekonštrukciu križovatiek, alebo finančne podporujú šport, či kultúru. Michalovce budú mať už o pár dní štyri veľké hypermarkety. Primátor Bobík prednedávnom pre náš denník povedal, že pozitívom je už len fakt, že reťazce do mesta prídu. Zabudol ale pripomenúť, že Billa, Kaufland, Ahold i Tesco nie sú sociálne ústavy a na Zemplín prišli v prvom rade zarábať. A nie málo. Michalovčania i ľudia z okolia nechávajú v hypermarketoch ročne stovky miliónov, ktoré však nezarobí domáci podnikateľ, ktorý ich nazad investuje do regiónu. Všetky (!!!) tučné zisky z regiónu odchádzajú a malí podnikatelia budú postupne krachovať jeden za druhým. Úradníci preto Kauflandu, Tescu, Bille, ani Aholdu situáciu nemusia zľahčovať. Kolenačková politika tých, ktorí by mali v prvom rade chrániť záujmy vlastných voličov, je viac ako zahanbujúca. Prečo to robia?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.