záležitosťou. K nákladom na smetné nádoby, kontajnery, ich rozmiestnenie, vyprázdňovanie a zvoz na stredisko, je potrebné pripočítať nemalé peniaze za technologické zariadenie, spracovanie a následný vývoz. Práve s odbytom separoveného odpadu majú problémy nielen michalovské Technické a záhradnícke služby (TaZS), ktoré zber separovaného odpadu zabezpečujú.
"Najväčšie problémy sú s vývozom odpadového skla," potvrdil pre náš denník Ing. Miroslav Prada, technický námestník TaZS. "Jediná fabrika, ktorá má o neho záujem je v Nemšovej. Pred tromi rokmi sme do Skloobalu odoslali vagón skla. Cena za nakládku a prepravu bola taká vysoká, akú nám mala firma za sklo zaplatiť. My sme svoje zaplatili, odberateľ dodnes nie."
So separovaným zberom skla, papiera a plastov začali v Michalovciach v roku 1996. Vtedy technické služby nakúpili 149 nádob a zriadili linku na triedenie a spracovanie odpadu. Stojí na Lastomírskej ulici v tzv. záhrade. "Linka je možno honosný názov pre toto zariadenie. V podstate ide o bežiaci pás na konci ktorého je nádoba, v ktorej sa odpad triedi," povedal M. Prada. Zhruba v tom čase začali Michalovčania aj s výstavbou linky na spracovanie biologicky využiteľného odpadu. "Bol to dobrý projekt, no finančne náročný. Preto sa jeho realizácia zastavila." Podľa slov technického námestníka však mestu takáto linka veľmi chýba.
Problémy sú aj so zberom, spracovaním a vývozom plastov. "Prvým je aj v tomto prípade odbyt. Jediný záujemca je až v ďalekej Číne. Niečo sa začína črtať v susednom Česku, ale zatiaľ aj michalovské plasty končia až v Ázii," poznamenal M. Prada. Na druhej strane, problémy vytvárajú aj samotní obyvatelia. Nielen tým, že sa ešte "nenaučili" využívať nádoby na separovaný odpad. "Ak plastovú fľašu nestlačíte a hodíte ju do "zvonovej" nádoby len tak, za chvíľu je plná." Do kontajnera sa v takomto prípade zmestí okolo sedemdesiat fliaš. Technické služby majú k dispozícii jediné vozidlo s mechanickou rukou, ktoré tento odpad zváža. "Ja tomu hovorím, že vozíme vzduch," pousmial sa M. Prada.
Ľahostajnosť, nechuť a možno aj lenivosť obyvateľov, dokumentuje situácia na skládke v Žabianoch. Tá priam svieti plastovými fľašami, ktoré mali skončiť v nádobách na separovaný zber...
Pracovníci TaZS so zvedavosťou očakávajú realizáciu zákona o zálohovaní plastových fliaš. Ak budú obchodníci dôslední a občania šetrní, možno ich v kontajneroch i na skládke odpadu ubudne. Michalovčania však budú musieť tak, či tak do separovaného zberu investovať. Veď zo spomínaných 149 nádob slúži dnes v meste už ani nie polovica. Z mnohých sa "stratilo" železné kovanie, ostatné zničili vandali, neraz ich dokonca spálili.
"Pri obnove a modernizácii sa spoliehame aj na recyklačný fond, ktorý by mal finančne pomôcť mestám a obciam. Do konca marca chceme spracovať projekt. Verím, že uspejeme," potvrdil M. Prada.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.