režime jedným zo strašiakov mesta. Zdá sa, že problém "dokvitol" a mestskí páni i ich parlament chce celú vec vyriešiť.
Dokumentoval to na poslednom zasadnutí aj primátor mesta Jozef Bobík, ktorý na pripomienky poslancov odpovedal: "Je už určitá predstava, ako dotiahnuť veci okolo tržnice do úspešného konca. Výhodného pre samotný objekt, pre občanov i pre Michalovce." Na otázku, či mesto nerokovalo o využití objektu napríklad s veľkými firmami, ako je Tesco, Kaufland a podobne, reagoval: "Nie, nerokovali sme s nimi. Boli by to aj zbytočné rokovania. Máme záujem vytvoriť vlastný návrh a predložíme ho zastupiteľstvu."
Objekt bývalej a teraz už aj budúcej tržnice sa začal budovať v roku 1987 v rámci tzv. komplexnej bytovej výstavby (KBV). Tržnica bola vtedy vybratá ako jedna z lokalít na území mesta, kde sa z týchto prostriedkov mala vystavať účelová stavba pre potreby občanov mesta. Po novembri ´89 stavba tržnice "zamrzla". Na jeseň v deväťdesiatom prešiel majetok od štátu pod mestá a obce. Tak sa aj tržnica dostala do michalovského "inventára".
Ešte za primátora Matejoviča ju od mesta kúpila miestna podnikateľka, ktorá tam urobila aj ďalšie stavebné úpravy. Zrejme pre nedostatok finančných prostriedkov však vo výstavbe nepokračovala a majetok na základe ďalšej zmluvy vrátila mestu. Medzitým však skrachovala aj stavebná firma Chemkostav, ktorá bola dodávateľom stavby a začali sa dlhoročné komplikácie ťahajúce sa až do jari tohto roku.
"Môžem povedať, že majetkovo-právne otázky okolo tržnice sú vysporiadané a záleží na vedení mesta a poslancoch, ako budú s majetkom hospodáriť," potvrdil pre Korzár Ing. arch. Alexander Bugala, vedúci regionálneho odboru a životného prostredia pri Mestskom úrade v Michalovciach. Podľa jeho slov sa dnes pracuje na vypracovaní návrhu, ako tržnicu ďalej využiť. "Reálne sú tri možnosti - predaj, dostavba a využitie objektu podľa pôvodného plánu, alebo dostavba časti tržnice a ponuka podnikateľským subjektom na využitie priestorov na druhom poschodí."
Návrh, ktorý vedenie predloží zastupiteľstvu, sa bude s najväčšou pravdepodobnosťou prikláňať k tretej alternatíve. "Mesto je toho názoru, že základná myšlienka pôvodného projektu by mala ostať zachovaná. Na objekte sa dosť preinvestovalo, sú tam urobené rozvody, v niektorých častiach aj elektrika. Márna nebola ani investícia mesta do stráženia objektu, inak by dopadol ako podobné budovy na Hollého ulici," poznamenal A. Bugala.
Tržnica by teda mala ostať tržnicou. Využívať by sa mal nielen jej interiér, ale podľa predbežnej úvahy aj vonkajšie nekryté priestory a malo by tu byť aj veľké parkovisko. To všetko už aj s ohľadom na pokračovanie rekonštrukcie centrálnej mestskej zóny a na dosluhujúce trhové priestory pod zimným štadiónom. "Riešenie by malo byť predložené na rokovanie mestského parlamentu spolu s rozpočtom na rok 2004. Záleží na poslancoch, aké finančné prostriedky na dokončenie tržnice budú ochotní z mestského rozpočtu ukrojiť," uzavrel A. Bugala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.