možnosť na zaujímavý rozhovor. Témami bolo Chemko a dekontaminácia závodu a okolia od PCB, ako aj rozdeľovanie dotácií z ministerstva a ich využívanie.
Projekt dekontaminácie Chemka od uskladnených PCB látok nespaľovacou technológiou pokročil. Stále však nie je jasné, či vaše ministerstvo bude na projekte participovať v dostatočnej miere. Okrem kľúčovej otázky spolufinancovania projektu sa objavili ďalšie komplikácie. Kedy môžu obyvatelia Strážskeho a okolia očakávať, že sa zbavia starej ekologickej záťaže v podobe PCB?
Neskoro sme sa dozvedeli, že iná firma, ako vybralo UNIDO (organizácia OSN - pozn. redakcie), vie tú istú prácu urobiť za polovičnú cenu. Keďže štát má na projekte finančne participovať, nie je nám jedno, koľko to bude stáť. Ide teda o boj firiem, nie technológií.
V tomto momente nám ale záleží na tom, že ak máme spolufinancovať projekt, musí sa jasne určiť, čo má ktorá firma robiť a čo to bude stáť. Keď by sme sa na projekte mali podieľať tak, ako to teraz požaduje UNIDO, za tie peniaze PCB v Chemku zlikvidujeme aj bez UNIDA. V súčasnosti totiž od nás žiadajú asi 4 milióny dolárov. Nás zaujíma predovšetkým likvidácia PCB a nie žiadne semináre, štúdie, cestovanie a podobne. A to hovorím veľmi tvrdo. My chceme zlikvidovať 1000 ton PCB ktoré sú v Chemku, no momentálne nás ani tak veľmi nepália, pretože sú relatívne dobre uskladnené. Chceme to zlikvidovať modernými technológiami, no sme za to, aby technológia, ktorá do Chemka príde, sa využila aj na likvidáciu kalov mimo závodu. Ministerstvo bude podporovať myšlienku, aby technológia po tom, čo zlikviduje PCB v Chemku, na východe aj zostala. Ale žiadne odkúpenie.
Nakoľko ste presvedčený, že projekt, ktorý by mohol priaznivo zmeniť životné podmienky obyvateľov Zemplína bude úspešný?
Myslím, že projekt prejde, záujem na tom majú všetci zainteresovaní. Budeme ale tvrdí partneri v rokovaniach. Budeme požadovať, aby technológia zostala na Slovensku, aby bola racionálna a aby sa zlikvidovali tiež sedimenty v Šírave.
Ministerstvo ročne rozdeľuje veľký balík financií na regionálne projekty, ako napr. čistiarne odpadových vôd, skládky a podobne. V súčasnosti o tieto prostriedky žiadajú samosprávy. Niekedy sa ale stáva, že koordinácia jednotlivých projektov nie je dobrá a zbytočne sa plytvá financiami.
Niekedy sa stane, že dve susedné dediny žiadajú dotácie na dve čistiarne odpadových vôd. Na to je ale Výskumný ústav vodného hospodárstva, ktorý má strategickú štúdiu o potrebách. V malých detailoch môže dôjsť k zlej koordinácii projektov, no nepoznám konkrétne príklady. Ak o nejakých viete, privítame to. Dajte nám nejaké tipy a preveríme to, pretože takéto veci naozaj neznášam.
Máme informácie o tom, že peniaze, ktoré ministerstvo poskytne, sa nie vždy použijú na ten účel, na ktorý sú určené. Je kontrola dostatočná?
Naše ministerstvo ročne podporí asi 500 projektov, skontrolujeme asi 50 z nich. Nemám také poznatky, že by niekde došlo k použitiu peňazí na iný účel bez predchádzajúceho súhlasu. Ak áno, je to trestné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.