nezamestnanosti. Jednou z možností, kde by absolventi škôl mohli nájsť uplatnenie, je verejná správa, ale...
"Prednedávnom som skončil vysokú školu. Na magistráte a okresnom úrade mi povedali, že nemajú voľné miesta, ale ja viem, že tam zamestnávajú ľudí, ktorí sú v dôchodkovom veku. Voči mladým to nie je spravodlivé," píše sa v liste jedného z našich čitateľov. Ako sa vyjadril vedúci služobného úradu michalovského okresného úradu Ladislav Cmar, "aj my chceme dať šancu mladým, ale neraz je ťažké lúčiť sa s fundovanými odborníkmi. My sme sa rozhodli pre prvú alternatívu a v rámci redukcie na úrade už od roku 1998 ľudí, ktorí dosahujú dôchodkový vek, postupne prepúšťame - aj napriek tomu, že podľa zákona môžu pracovať do 65 rokov," uviedol pre KORZÁR.
Vo verejnej službe platia pravidlá, podľa ktorých je dosiahnutie dôchodkového veku len jednou z podmienok na uvoľnenie zo zamestnania. Okrem toho musí mať človek odpracovaných 25 rokov a musí si podať žiadosť o odchod do dôchodku. A práve tu je pes zakopaný. Prečo by to mal robiť, keď si podľa platových tabuliek ako vysokoškolsky vzdelaný môže zarobiť asi 17-tisíc hrubého bez osobného ohodnotenia, čo je na zemplínske pomery naozaj slušný príjem? "Vždy sme sa snažili dohodnúť so zamestnancami, ktorí sa blížili k dôchodku, aby si sami podali žiadosť o odchod a nie vždy to bolo príjemné. Mnohí sa nám na ulici ani nepozdravia," skonštatoval Ladislav Cmar.
Na zviazané ruky pri ukončení pracovného pomeru s dôchodkármi poukázal aj jeho humenský kolega Ján Struňák. "V súčasnosti máme tri, resp. dva takéto prípady ľudí, ktorí sú vo vedúcich funkciách, ale vzhľadom na zákon ich nemôžeme svojvoľne prepustiť. Jedného, ktorý sa dostal do dôchodkového veku ešte v marci, sme uvoľnili k 1. júlu vďaka uzneseniu vlády o redukcii stavov na okresných úradoch. O osude ďalších dvoch rozhodnú najbližšie mesiace," povedal. Podobná situácia je na magistrátoch. Podľa informácie viceprimátora Humenného Juraja Vaňa v súčasnosti na humenskom MsÚ pracujú dvaja ľudia, ktorí už dosiahli dôchodkový vek. "Vedúci oddelenia správy majetku do konca augusta odíde, na jeho miesto vypíšeme výberové konanie a v štádiu riešenia je informátorka. Aj my chceme, aby uvoľnili miesta pre mladších," vysvetlil aktuálny stav.
Na platnú legislatívu sa odvoláva primátor Michaloviec Jozef Bobík. Najskôr si nevedel spomenúť, či takýto ľudia na úrade vôbec pracujú. Zaujímavosťou zostáva, že sa ešte v marci na margo vedúcej finančného oddelenia, ktorej sa tento problém týka, pre KORZÁR vyjadril: "Vedúca finančného odboru má moju plnú dôveru a s jej prácou som spokojný. Dôchodkový vek je len nárokom na dôchodok. Ak sama nepožiada o uvoľnenie, môže pracovať, dokedy bude chcieť."
Pri opätovnom telefonáte nám povedal, že na úrade sú dvaja - jeden vo vedúcej funkcii a druhý referent. Pokiaľ ale sami nepodajú žiadosť o odchod do dôchodku mesto ich prepustiť neplánuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.