stokorunáčku. Podpis a aj adresa firmy chýbajú. Napriek tomu kroky mnohých smerujú do budovy mestského kultúrneho strediska, kde v jednej z miestností "obchody" prebiehajú. Miestnosť si prenajala írska spoločnosť Jojan Consultants Limited so sídlom v Dubline a slovenskou adresou na Sputnikovej ulici v Bratislave. Nárok na stokorunovú odmenu majú iba tí, ktorí so splatením dlhopisov Fondu národného majetku z druhej vlny "kupónky" počkali až do termínu ich splatnosti, teda do 31.decembra 2000 a dostali od fondu v priebehu roka 2001 čiastku 13 740 Sk. Stovka na dlaň je podmienená podpisom zmluvy so spomínanou spoločnosťou.
"Kto by neprijal stovku zadarmo?," pýta sa PhDr. Miroslav Krejčířik, jeden z tých, ktorý kanceláriu spoločnosti navštívil aj z vrodenej zvedavosti. " Zarazilo ma, že občan sa za stovku podpisom zmluvy medzi tzv. postupcom a postupníkom vzdáva akýchkoľvek nárokov na ďalšie požiadavky. Keď vezmete do ruky ceruzku, rýchlo si vypočítate, že 17,6% za omeškanie z vyplatených 13 740 korún, ktoré bude spoločnosť vymáhať od FNM, predstavuje za rok okolo 2 400 korún. Aj keď som už starší, rátam s tým, že írska spoločnosť sa na tejto akcii pekne nabalí a budem nezaujato pozorovať, ako to celé dopadne," povedal pre náš denník.
Pri včerajšej osobnej návšteve dočasnej kancelárie írskej spoločnosti v Michalovciach sme zistili, že záujem verejnosti, najmä starších občanov, nie je zanedbateľný. Na otázky Zemplínskeho denníka Korzár ochotne odpovedal mladý zástupca spoločnosti Peter Marhefka: "Ide o úroky z druhej vlny kupónovej privatizácie. Peniaze boli vyplácané v priebehu roka 2001, postupne podľa ročníkov narodenia. Podľa našich právnikov, občania majú nárok na úroky z omeškania platby. Správne by ich mal vyplácať FNM. Ten sa však bráni. Naša firma ich vypláca namiesto fondu a my ich budeme vymáhať súdnou cestou od FNM. Vieme, že úroky sú vyššie ako ponúkaná stovka. U niekoho to robí tristo, štyristo korún, v niektorých prípadoch aj tisícku."
Podľa P. Marhefku má občan dve možnosti, buď si zoberie od írskej spoločnosti stovku a vzdá sa ďalších nárokov, alebo ich bude súdnou cestou vymáhať od FNM sám, čo je pre každého občana nákladnejšie a spojené aj s rizikom, že nevymôže nič. Alebo jednoducho, nechá peniaze štátu.
"Naša akcia trvá do konca roka, keď uplynie premlčacia doba. Potom nárok na tieto pozdĺžnosti zo zákona zaniká a nebudú právne vymožiteľné. Nebyť našej firmy, 99,9 percenta ľudí by ani nevedelo, že takýto nárok na úroky majú. Fond národného majetku túto informáciu tajil. Naopak, správy o činnosti našej spoločnosti sa mohli občania dozvedieť z dennej tlače i z elektronických médií," konštatoval P. Marhefka.
Podľa jeho slov írska firma takto pôsobí vo všetkých mestách na Slovensku od začiatku roka a doteraz sa nestretli so žiadnymi problémami. V minulých dňoch oslovili aj občanov zemplínskych obcí a miest a ľudia o ich služby majú záujem. "Nie je v tom žiadna čiernota,"
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.