Informáciu o tom, že rozdiel medzi príjmami a nákladmi sa pomaly začína blížiť k nule, nám potvrdil riaditeľ nemocnice MUDr. Peter Kövér aj predseda Správnej rady neziskovej organizácie, na ktorú sa nemocnica v januári pretransformovala, Štefan Duč.
Cena za úspech...
Pravdaže, cena za tento obrovský, aj keď stále ešte veľmi krehký úspech, nebola malá a všetky kroky manažment nemocnice aj jej zamestnancov rozhodne boleli. Ako sme už v našom denníku písali, ešte vlani musela v súvislosti s prvou etapou čistenia stola prepustiť 68 ľudí reštrukturalizovať lôžkový fond a zvýšiť obložnosť lôžok. V januári neziskovka v záujme vylepšenia ekonomických parametrov musela zostávajúcim 260 zamestnancom znížiť platy na úroveň mája 2001. Súbežne sa na detskom a internom oddelení začala realizovať rozsiahla rekonštrukcia.
Jej prvá etapa sa v týchto dňoch blíži k záveru a krátka návšteva na spomínaných oddeleniach dokázala, že štandard na izbách a pohodlie pacientov to výrazne zvýšilo. Podľa Štefana Duča do rozsiahlej opravy zatiaľ investovali takmer 2 milióny korún a po získaní zdrojov na ďalšiu etapu by chceli rekonštrukciu čo najskôr finalizovať. Zmenila sa aj tvár nemocnice - kedysi by nikto nepovedal, že ju obklopuje nádherný park. Dnes je to iné - po jeho vyčistení, oprave lavičiek a vysypaní prístupových chodníkov majú pacienti možnosť tráviť voľné chvíle po konzultácii s ošetrujúcim lekárom v naozaj peknom prostredí.
Cesta...
Ešte začiatkom februára manažment nemocnice s veľmi opatrnými odhadmi deklaroval, že k vyrovnanému rozpočtu je reálne sa dopracovať do konca kalendárneho roka. Už po prvých troch mesiacoch hľadania rezerv sa však ukázalo, že do pozitívnych čísiel sa asi dostane oveľa skôr. „V čase, keď sme nemocnicu pretransformovali na neziskovku, ešte stále tvorila mesačný dlh okolo 1 milióna korún. Po zavedení snímkov dňa( námatkové kontroly na oddeleniach), cez ktoré sme chceli zistiť, kde nám ešte unikajú zbytočné peniaze, sa výdavky stále znižovali," vysvetlil Štefan Duč, ktorý zdôraznil, že ani jeden z krokov k šetreniu sa nesmel dotknúť pacienta.
Vďaka neočakávaným návštevám vrchnej sestry nemocnice v spoločnosti kolegyne z nemenovanej zemplínskej nemocnice( ako človeka nad vecou) vyšli na povrch mnohé deformácie. „Od prvých snímkov sa toho naozaj veľa zmenilo na väčšine oddelení, kde sme pri prvých návštevách zistili plytvanie, rezervy v kontrolnej činnosti, hygiene, poriadku. Stále ich je však dosť," poznamenala vrchná sestra z inej nemocnice(neželala si byť menovaná), ktorú predseda Správnej rady plánuje už od 1. júla zamestnať na 0,4 úväzku. Podľa jeho slov bude vzhľadom na nie vždy dôsledné plnenie všetkých opatrení súčasná vrchná sestra nemocnice k tomu istému termínu preradená na iné, menej zodpovedné miesto.
Ako na to?
Pri kontrolách sa zistili obrovské úniky vody, elektrickej energie, plynu, potravín, pohonných hmôt..."Predtým zostávalo po raňajkách aj obedoch kopa porcií. Dnes sa to už stáva zriedka. A strava sa rozhodne zlepšila, ako neziskovka totiž máme možnosť využiť aj sponzorské dary. Oslovili sme súkromných pestovateľov, ktorí nám pravidelne darujú zeleninu, zemiaky a mnoho ďalších surovín," podotkol Štefan Duč. Za prvý kvartál sa náklady na stravu znížili o 100-tisíc korún!
Veľká revízia neobišla ani dopravnú záchrannú službu - všetky sanitky sú po generálke a na niektorých dal manažment zaviesť pohon na plyn. Za kvartál to znamená 150-tisíc korún k dobru! Posilnila sa aj kontrola vydávania liekov, väčší dôraz sa kladie na sledovanie ich exspiračných dôb, čo bolo v minulosti zanedbávané. „Veľmi prísne sledujeme objednávanie liekov a zastavilo sa mrhanie, ale naproti tomu, nemôže sa stať, že by na oddelení niečo chýbalo. Na lieky a špeciálny zdravotnícky materiál v súčasnosti dávame asi 12 percent," vysvetlila námestníčka nemocnice MUDr. Alžbeta Mátéová.
V spotrebe vody sa našli rezervy jednoduchou opravou kvapkajúcich kohútikov, úniky tepla sa eliminovali opravou okien a zavedením temperovania v budovách, v ktorých sa počas víkendu nikto nenachádzal. „Pri porovnaní prvých kvartálov minulého a tohoto roku, sme náklady na vodu znížili o 10 percent, na elektrickú energiu o 16, na plyn o 13 a pri medicinálnom plyne sme ušetrili oproti vlaňajšku 75-tisíc korún," vysvetlil v reči čísiel MUDr. Kövér.
Kontrola, kontrola, kontrola...
Ako sa opatrne vyjadril, najviac rezerv stále zostáva v ľuďoch. Diplomaticky sa tomu povie, že svoju „rolu zohráva ľudský faktor", v skutočnosti je to nedostatok zodpovednosti a motivácie, vyplývajúci z doterajšieho spôsobu riadenia nemocníc a zdravotníctva vôbec. Staré porekadlo, že zo štátneho krv netečie, však v kráľovskochlmeckej nemocnici už neplatí. Správna rada je na chyby, spôsobené ľudským faktorom, veľmi citlivá, najmä keď sa používa na opakované ospravedlnenie neplnenia niektorých opatrení. Na svojom poslednom zasadnutí 18. júna trochu „pritlačila k múru" aj samotného riaditeľa nemocnice.
„Máme pocit, že v mnohých smeroch nepostupuje dosť razantne a nekompromisne. Správna rada sa preto rozhodla, že na vymenovanie, resp. odvolanie riaditeľa bude stačiť nadpolovičná väčšina hlasov členov rady. Doteraz s tým museli súhlasiť všetci. Verím, že MUDr. Kövéra to bude motivovať," vyjadril sa člen rady, exminister zdravotníctva Prof. Tibor Šagát. „Buď bude robiť to, čo má, alebo ho bude musieť nahradiť niekto schopnejší," podotkol.
Podľa Štefana Duča sa od 1. júla v nemocnici vytvorí nová funkcia kontrolórky, ktoré má odstrániť posledné zvyšky rezerv v tzv. ľudskom faktore. „Ráno si vyberie z počítača desať náhodných pacientov, ktorých navštívi buď v nemocnici alebo, ak boli prepustení, aj doma a skontroluje, či všetky údaje v zázname o pacientovi zodpovedajú skutočnosti," vysvetlil predseda Správnej rady. Ako dodal, vedenie nemocnice sa nebráni ani kritike samotných pacientov, resp. ľudí, ktoré majú akékoľvek výhrady k poskytovaniu starostlivosti v zariadení či personálu. „Ja aj najvyšší manažment nemocnice sme im kedykoľvek k dispozícii a budeme veľmi rýchlo reagovať na každú sťažnosť," poznamenal Š. Duč.
A čo ďalej...
Nemocnica sa teda pomaly dostáva z červených čísiel do pozitívnych a podľa manažmentu nemocnice to umožnilo aj mierne zvýšenie platov. Háčik je v tom, že po stabilizácii stavu by už rada začala fázu rozvoja. Nebude to však jednoduché. Filozofia, že peniaze by mali prísť za pacientom, ktorú razí minister Zajac a v Kráľovskom Chlmci je už realitou, totiž predpokladá aj spoluprácu poisťovní. Teraz, keď neziskovka pomaly siahne na cieľ, ktorý je pre väčšinu nemocníc stále ešte sci-fi, by chcela už len zvyšovať kvalitu poskytovania zdravotníckej starostlivosti a rozširovať spektrum služieb, ktoré môže poskytovať.
Pochopia poisťovne, že peniaze, ktoré do nej vrazia, budú využité do posledného haliera v prospech pacienta, ktorý bude neraz za menšie peniaze odliečený lacnejšie ako v nemocnici vyššieho typu? Alebo začnú rozmýšľať v štýle: Veď oni sa majú dobre, dáme tým, ktorí majú väčšie problémy? Polročné snaženie manažmentu nemocnice by potom bolo zbytočné a vysoká cena, ktorú toto zariadenie muselo zaplatiť za krehký náznak prosperity, by vyšla nazmar. Podobne ako dnes už celkom reálne vízie o vytvorení pracovísk jednodňovej chirurgie(v súčasnosti už personálne aj prístrojovo domyslené!), vytvorení CT pracoviska či mnohých iných krokoch, ktoré má manažment naplánované do budúcnosti...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.