mali zatvoriť ešte pred koncom tohto školského roka. Pedagógovia tak chcú upozorniť vládu nielen na dlhoročnú nespokojnosť so svojimi platmi, ale aj na katastrofálnu hospodársku situáciu, ktorá nastala po vlaňajšom júlovom prechode základných a stredných škôl pod samosprávu. V tejto súvislosti sme o rozhovor požiadali riaditeľa IX. ZŠ na Mlynskej ulici (Angi mlyn) Mgr. Stanislava Lastomírskeho.
Zapojíte sa do chystaného ostrého štrajku?
- Na našej škole pracuje deväťčlenný pedagogický kolektív vrátane mňa. Ani jeden z učiteľov nie je členom odborového zväzu a na prvej protestnej akcii sme sa nezúčastnili. O účasti na prípadnom jednodňovom štrajku budeme rokovať. Uvidíme, ako sa dohodneme. V mnohom súhlasíme s požiadavkami našich odborárov, no naša škola je svojím spôsobom špecifická.
V čom?
- Navštevujú ju len rómske deti a ako jediná v meste nemá právnu subjektivitu. Základný stupeň, teda 1. až 4. ročník navštevuje v súčasnosti 162 žiakov a bez pomoci mesta si jej fungovanie neviem predstaviť.
Zlepšili sa vaše podmienky po prechode kompetencií zo štátnej správy na samosprávu?
- Nezhoršili, a to je dobre. Už vtedajší odboru školstva pri okresnom úrade rozpracoval koncepciu rozšírenia priestorov školy, no z pochopiteľných dôvodov zastalo všetko na polceste. Nové mestské zastupiteľstvo hneď na prvom zasadnutí túto otázku riešilo. V tomto roku nám mesto sľúbilo vypracovanie predprojektovej a projektovej dokumentácie na prístavbu školy. Okrem nových učební by mali pribudnúť aj jedáleň a telocvičňa. Cieľom je vytvoriť plneorganizovanú školu, aby ju mohli navštevovať žiaci od 1. do 9. ročníka.
Už samotné umiestnenie školy priamo v centre rómskej osady vytvára podmienky na vznik mnohých problémov. Ktoré vás dnes najviac trápia?
- Na rozdiel od iných škôl v okrese síce nemáme dlhy u plynárov ani elektrikárov, ale máme v iné starosti. V súčasnosti hľadáme financie na sprevádzkovanie splaškovej kanalizácie a sociálnych zariadení, ktoré sú v dezolátnom stave. Chýbajú peniaze na opravu školských tabulí, okien, zariadenia jednotlivých tried a na školské pomôcky. A žiakov pritom z roka na rok pribúda. Žiaľ, na II. stupeň ZŠ sa ich dostane len minimum - tento rok ich bude 12. Na druhej strane, otvárame nulté ročníky, do ktorých nám nastúpi 31 detí. Pre porovnanie, keď sme pred 12 rokmi začínali, učili sme v troch učebniach. Dnes sme v deviatich a kvôli nedostatočnej kapacite máme dvojsmennú prevádzku. Teší nás už to, že mesto prejavuje o naše starosti záujem. Nedávno nás navštívili poslanci za náš obvod i primátor mesta Ing. Jozef Bobík. Verím, že s ich pomocou problémy vyriešime.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.