v nemocnici nás jeden deň vyjde na okrúhlych päťdesiat a kilometer cesty sanitkou na dve koruny. Väčšina pacientov to berie normálne, Slovákov už asi nič neprekvapí.
"Pacienti platia za hospitalizáciu na jej konci buď priamo na oddelení vrchnej sestre alebo v nemocničnej pokladnici, pričom každý dostane príjmový doklad. Za dni, strávené v nemocnici pred 1. júnom, sa neplatí," uviedla pre náš denník vedúca ekonómka michalovskej nemocnice Ing. Monika Eštoková. Ako dodala, tržby budú oddelenia každý deň odovzdávať do pokladne. Prvý finančný efekt sa dostavil až včera popoludní, kedy peniaze z poplatkov odviedli sanitkári. Tí musia každú jazdu deliť počtom pacientov, ktorých vezú, takže konečná suma sa neraz ráta na drobné. "Všetci absolvovali školenie, dostali kalkulačky, špeciálne peňaženky, príjmové doklady a od nedele vyberajú peniaze priamo v sanitkách. Pokiaľ pacient nemá na zaplatenie, dostane doklad o uznaní dlhu voči nemocnici," vysvetlila Ing. Eštoková.
Podobnú prax zaviedli aj v trebišovskej nemocnici, kde sa za hospitalizáciu tiež platí priamo na oddelení. "Všetci sme sa obávali reakcie ľudí, ale zatiaľ to zobrali normálne a správali sa veľmi slušne. Mnohí sa na to, koľko majú zaplatiť, dokonca pýtali sami," skonštatoval námestník nemocnice Ing. Ján Grajcar. Ako dodal, jediný problém je zatiaľ s nepripravenosťou pacientov, ktorí sú od poplatkov oslobodení. Mnohí totiž v nedeľu a včera nemali potvrdenia o sociálnej odkázanosti, resp. o výnimke, takže museli zaplatiť plnú sumu.
Platenie v hotovosti si už vyskúšali pacienti v ambulanciách praktických lekárov. MUDr. Mária Grejtovská tým veľmi nadšená nie je. "Cítim sa ako žobrák. Od rána sme tu mali asi tridsať pacientov, ale nie všetci zaplatili. Keď sa neozvali sami, bolo mi hlúpe im to pripomenúť," poznamenala. Podľa jej kolegu MUDr. Milana Vaľa sa zavedenie poplatkov odzrkadlilo hneď. "Minulý týždeň som tu mal denne 80-100 pacientov, dnes ich nebolo ani tridsať. Asi piati boli od poplatku oslobodení, zvyšok bez problémov zaplatil," podotkol. V chirurgickej ambulancii MUDr. Jána Mihalečka poplatky vyberať neplánujú. "Zdravotníctvo to nezachráni. Peniaze, ktoré v ňom chýbajú, treba nájsť inde," sucho skonštatoval lekár.
Poplatky nevyviedli z kontextu MUDr. Štefana Lipčáka. "Zavedenie poplatkov považujem za správne, len si myslím, že by nemalo existovať toľko výnimiek. Ja svojich pacientov poznám, horšie na tom budú nemocnice," povedal. Ako dodal, zavedenie poplatkov sa odrazilo pri počte výjazdov Lekárskej služby prvej pomoci, ktorú zastrešuje. "Kým v minulosti sme v nedeľu mávali 15 a viac jázd, 1. júna sanitka štartovala len 9-krát. Počet pacientov však nižší nebol. Zaviedol som tam registračnú pokladnicu," uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.