naozajstnú exotiku a život na západnej Ukrajine si nevedia dobre predstaviť. Ľudia v mesta na rieke Už (z toho vznikol názov Už - gorod) však nežijú v zemľankách, ako by si to mnohí možno mysleli. Život v centre Zakarpatskej oblasti Ukrajiny v mnohom pripomína Slovensko. Na problémy i spôsob života Užhorodčanov sme sa opýtali viceprimátora Užhorodu Vasila Havriloviča Baláža (na snímke), ktorý nášmu denníku poskytol exkluzívne interview.
Veľa Slovákov má o živote na Ukrajine skreslené predstavy. Ukrajinu si spájajú s mafiou, pašovanými cigaretami, utečencami, ktorí ilegálne prechádzajú spoločnú hranicu a nízkym ekonomickým rozvojom. Aká je realita?
- Dosť rozdielna. Užhorod je jedno z najväčších a najstarších miest Ukrajiny. Podľa rebríčka, zostaveného na základe úrovne priemerných príjmov, je Užhorod v prvej desiatke v rámci celej Ukrajiny. Obyvateľ mesta mesačne zarába v priemere asi 427 hrivien (v prepočte asi 3 200 korún - pozn. redakcie). Ekonomika mesta sa transformuje, no veľa priemyselných podnikov, v ktorých kedysi pracovalo 4 aj 6 tisíc ľudí, je dnes kvôli nedostatku zákaziek zatvorených. Najväčším podnikom v meste je textilná fabrika, kde pracuje 900 ľudí, o tri mesiace sa pripravuje otvorenie poľsko-slovenského podniku Hroklin-Karpaty na výrobu nábytku. Chystá sa k nám aj japonská spoločnosť Yazaki a verím, že po vstupe Slovenska do únie sa práve naša oblasť stane zaujímavejšou pre investorov.
Problémom pre obe krajiny sú ilegálni utečenci, ktorí načierno prechádzajú zelenú hranicu. Z ukrajinskej strany sa denne načierno na Slovensko dostávajú desiatky migrantov a tisíce ďalších sa k nám chystajú. Čo s tým chcete urobiť?
- Je to pre nás vážny problém. O všetkých zadržaných sa musíme postarať, nakŕmiť ich, ubytovať, ošatiť. Všetko trvá niekoľko mesiacov, pokiaľ sa podarí vybaviť potrebné doklady a môžeme ich poslať tam, odkiaľ prišli. Všetky náklady platíme mi a preto by bolo jednoduchšie, keby sa ich podarilo zadržať na našej východnej hranici s Ruskom. Ak bude existovať bariéra tam, komplikácie na slovensko-ukrajinskej strane sa výrazne znížia.
Medzi slovenskou verejnosťou sa otvorene hovorí o tom, že život na Ukrajine ovláda podsvetie. Aký má mafia vplyv na život ľudí v Užhorode?
- Pred štyrmi, piatimi rokmi tu bolo niekoľko skupín podsvetia, no podarilo sa ich eliminovať a dnes je situácia pod kontrolou.
Život ľudí na oboch stranách výrazne ovplyvňujú víza. Po vstupe Slovenska do EÚ a vybudovaní Schengenskej hranice bude prechod z jednej strany na druhú ešte komplikovanejší. Nebojíte sa, že vznikne akási železná opona?
- Obyvatelia Užhorodu pochopiteľne nie sú spokojní s existenciou víz. Len malá skupina ľudí si môže dovoliť zaplatiť vysoké poplatky, nehovoriac o veľkej byrokracii, ktorá je s vydávaním víz spojená. V Užhorode síce pôsobí slovenský konzul, no je tu pre celú Zakarpatskú oblasť. S vízami je ale spojená komplikovaná administratíva, čo veľa ľudí odrádza. Rovnaké je to aj pre Slovákov, ktorí chcú prísť k nám.
Vízový režim sa pravdepodobne nezmení. Čo by podľa vás pomohlo, aby bol dopad na život ľudí a susedské vzťahy minimálny?
- Jednoduchý systém udeľovania víz a minimálne poplatky tak, ako by to malo platiť s Poľskom. Mám informácie, že slovenské ministerstvo zahraničných vecí o tejto alternatíve uvažuje. Čím skôr sa to stane realitou tým lepšie. Pre Slovákov i Ukrajincov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.