aktuálna situácia obce s 370 obyvateľmi, ktorú prebrali po komunálnych voľbách. Bývalý starosta Gejza Szakszon im totiž informácie a stave majetku a príslušnú dokumentáciu poskytuje "po dávkach". Obec funguje na rozpočtové provizórium, lebo z prístupných informácií nedokáže zostaviť rozpočet.
Sporný výsledok volieb
Bývalý starosta zároveň napadol výsledok volieb a podal sťažnosť na Ústavný súd. „Podľa neho volebná komisia nesprávne spočítala hlasy, hoci vie, že v nej sedela aj jeho dcéra. Pravdou je, že výsledok bol tesný - 115:116 hlasov v môj prospech, ale všetci členovia komisie ho priznali a en bloc podpísali zápisnicu," uviedol pre náš denník nový starosta Ladislav Simon. Ako dodal, pred pár dňami mali na úrade návštevu z Ústavného súdu.
Šokujúce odhalenia
Ďalší šok nové vedenie obce zažilo po výroku nezávislého audítora z Košíc, ktorý na úrade robil audit na prelome marca a apríla. „V spracovanej účtovnej závierke nebolo verne dokázané, že... vyjadruje majetkovú a finančnú situáciu obce k 31. decembru 2002. Ako rozhodujúci dôvod uvádzame nedokončenie a nevyhodnotenie inventarizácie majetku a záväzkov..., metodické chyby evidencie toku peňažných prostriedkov v hotovosti a absenciu vecného schvaľovania najmä externých účtovných dokladov," píše sa v správe auditora Zigmunda Szatmáryho, ktorú máme k dispozícii v redakcii.
„Obec za celé tie roky neviedla pokladničnú knihu. Doklady o príjme a výdajoch sú zapisované priamo do účtovného denníka a na niektoré položky chýbajú pokladničné doklady. Na ich číslovanie sa používali dva číselné rady, čo znemožňuje overiť ich úplnosť. Všetky dokumenty sme od starostu dostávali na viacnásobné písomné výzvy," poznamenal hlavný kontrolór obce Bartolomej Náhory. Podľa nálezu auditora rozpočtové hospodárenie vykazuje celkový prebytok 948 tisíc korún, ktoré by mali byť ako zostatok na účte obce. „Táto suma tam však nie je," sucho skonštatoval nový starosta. Všeličo vraj chýba aj v rozpracovanej inventarizácii - v súpisoch nie je dátum začatia, ukončenia inventúr, miesto uloženia majetku ani podpisy zodpovednej osoby.
Inventúra pokladne - Kocúrkovo
Na niektoré majetkové položky súpisy ani neexistujú. „Medzi nehmotným investičným majetkom sme našli majetok v hodnote 100-tisíc korún, ktorý nie je možné identifikovať. Proste Kocúrkovo," povedal L. Simon. Ihneď po výroku auditora sa preto konala mimoriadna inventarizácia pokladne. Na dokladoch chýbali pečiatky, podpisy schvaľujúceho, neoprávnene bol vyplatený minuloročný cestovný príkaz bývalého starostu poza chrbát nového, chýbal príjmový doklad na asi 13-tisíc korún a komisia nevedela identifikovať, o aké peniaze vlastne ide, ani sa nenašli. V pokladni chýbalo 3200 korún. „Na druhý deň ekonómka „našla" v trezore obálku s touto sumou, ktorá tam vraj bola uložená ako záloha na nákup vysávača a zabudla na ňu," povedal hlavný kontrolór. K 1. máju preto ekonómka dostane výpoveď pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny a na jej miesto už nastúpila nová. „Od obdržania auditorskej správy komunikujeme s okresnou prokuratúrou, ktorá nám odporučila podať trestné oznámenie," podotkol starosta.
Obec ako rodinný podnik?
Akoby to nestačilo, v starých dokladoch nové vedenie našlo výplatné listiny, ktoré schvaľoval starosta bez vedomia poslancov - raz to bolo za kosenie, neraz aj v novembri, inokedy za pomocné administratívne práce, písanie kroniky či prácu s počítačom. „Žiaľ, možnosť privyrobiť si dva až štyritisíc korún mesačne dostávalo len blízke príbuzenstvo starostu. Na listinách sú mená oboch jeho dcér, manželky či zaťa. No proste, rodinné podnikanie," poznamenal Ladislav Simon. Pred Veľkou Nocou úrad obdržal faktúru na 32-tisíc korún za služby notára, ktorá bola splatná už vlani v septembri. Zaujímavá je aj faktúra na 2790 metrov kubických piesku za takmer 170-tisíc korún, ktorý mal slúžiť na výstavbu nájomnej bytovky.
„Pri neformálnom rozhovore mi stavbyvedúci potvrdil, že piesok takmer nepotrebovali," poznamenal starosta, ktorý sa ku kľúčom od úradu dostal až počas februárovej snehovej kalamity, aj to len na intervenciu okresného prokurátora.
Tvrdenie proti tvrdeniu
Podarilo sa nám skontaktovať aj s bývalým starostom obce Gejzom Szakszonom, ktorý všetky tvrdenia nového vedenia obce považuje za pokus o jeho diskrimináciu. „O vedení samosprávy nemajú ani „šajnu", tak sa ma snažia očierniť, kde sa dá. Za dvanásť rokov, čo som obec viedol, je to aj vidno. Stačí len pozrieť na takmer dobudovaný terminál, ukončenú plynofikáciu či rozostavanú bytovku," poznamenal. Pokiaľ ide o podanie na Ústavný súd, trvá na tom, že hlasy boli spočítané nesprávne. „Podanie som dal ihneď po voľbách, len o tom nikto nevedel," oponoval Ladislavovi Simonovi. Na otázku, prečo potrebné doklady a kľúče odovzdával novému vedeniu „po dávkach" argumentoval, že bol mesiac na PN a všetko im chcel dať naraz, keď bude agenda z jeho strany úplne uzavretá.
„Oni mi to však nedovolili a keď som si vyžiadal auditorskú správu, odmietli mi ju dať. K jej obsahu sa preto nemôžem relevantne vyjadriť," povedal. Nepoprel, že ako štatutár obce vyplácal odmeny za služby. „Bolo to plne v mojej kompetencii, poslanci do toho nemali čo hovoriť. A to, že niektoré práce robili aj moji príbuzní, zákon nezakazuje," povedal. Keďže nevidel auditorskú správu, nemôže dať vraj svoje stanovisko ani k „strateným" 948-tisíc korunám, ktoré auditor nenašiel na obecnom účte. „Po obci sa o tom trúsia reči, ale ja som nič nezobral. Keď sa k správe dostanem, vyjadrím sa k nej a ak to bude potrebné, budem sa súdiť za ohováranie," uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.