najväčšou pravdepodobnosťou pokúsi dostať do západnej Európy a jednou z ciest je ilegálny prechod slovensko-ukrajinskej hranice. Podľa informácií, ktoré sa nášmu denníku podarilo získať, sa prevádzačské gangy na Ukrajine intenzívne pripravujú na príchod tisícok utečencov z Iraku. Nie je vylúčené, že medzi nimi budú ľudia blízki režimu Saddáma Husajna, ktorí zo strachu pred Američanmi ušli z krajiny. Hrozí východnému Slovensku, že bude zaplavené nebezpečnými ilegálnymi migrantmi z Iraku?
Minister vnútra Vladimír Palko, ktorý v pondelok prišiel s prezidentom a ministrom vnútra skontrolovať budúcu schengenskú hranicu je presvedčený, že nám spomínané riziko nehrozí. "Tlak na hranicu je rovnaký. Situácia je pokojná, ničím sa nelíši od tej spred siedmich, ôsmich mesiacov. Nápor reálne neočakávame, no sme naň pripravený, ak by k nemu došlo," tvrdí minister vnútra.
V súvislosti s vojnou nebol na hranici zaznamenaný výrazný vzostup nelegálnych migrantov. "Vláda už dávnejšie schválila vyčlenenie istého počtu vojakov pre spoločný výkon hliadkovej služby pri strážení hraníc. No zatiaľ sme týchto vojakov nenasadili, nebolo to potrebné," vysvetlil V. Palko.
Konkrétne počty vojakov sme sa ale nedozvedeli. "Viem to, ale nemôžem vám to prezradiť," reagoval minister obrany Ivan Šimko.
V minulom roku zadržali na 98,5-kilometrovom úseku slovensko-ukrajinskej štátnej hranice spolu 2399 nelegálnych migrantov, čo je asi o 400 viac, ako v roku 2001. Mení sa ich národnostná štruktúra, kým v minulých rokoch prevažovali Afganci, teraz sú to Čečeni, ale aj Indovia, Pakistanci, Bangladéšania a Iračania, ktorí z krajiny odišli ešte pred začiatkom vojny. V súvislosti s prevádzačstvom boli v minulom roku väzobne stíhaní aj traja
policajti, v tomto roku zatiaľ jeden policajt.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.