cieľom je upozorniť na problematiku nádorových ochorení, šíriť informácie a získať financie na podporu programov, prospešných celej verejnosti. V súvislosti s blížiacim sa 4. aprílom, na ktorý Deň narcisov tento rok pripadá, sme oslovili predsedkyňu michalovskej pobočky Ligy proti rakovine MUDr. Gabrielu Hermanovú.
Ako vznikla tradícia Dňa narcisov a prečo je symbolom kampane práve narcis?
Prvýkrát sa uskutočnil v roku 1988 v Írsku a následne sa rozšíril aj do ostatných krajín Európy. Na Slovensko sa dostal pred siedmimi rokmi, michalovská pobočka Ligy proti rakovine ho bude organizovať tretíkrát. Z pôvodne maličkej akcie rokmi prerástol do masovej kampane desiatok tisíc ľudí, ktorým nie je ľahostajný osud blízkych ani vzdialených ľudí, trpiacich onkologickými ochoreniami. Narcis sa stal symbolom boja proti rakovine a kampane, lebo ide o jeden z prvých symbolov jari, ktorá znamená nádej a nový život.
Okrem Dňa narcisov sa však michalovská pobočka Ligy venuje aj iným aktivitám...
V súčasnosti má 98 členov a riadi ju sedemčlenný výbor, zostavený z onkológov, zdravotných sestier a pacientov. Počas roka pravidelne pripravujeme prednášky, orientované na šírenie informácií o možnostiach prevencie nádorových ochorení, potrebe ich včasnej diagnostiky, spôsoboch liečenia či faktoroch, ktoré priamo ovplyvňujú vznik rakoviny. Najviac týchto osvetových aktivít sa sústreďuje na Týždeň boja proti rakovine. Okrem osvety pomáhame aj pacientom - prispievame im na rekondičné pobyty. Ženské pacientky, ktoré už absolvovali liečbu, si v Michalovciach vytvorili vlastný klub Venuša. Raz mesačne sa stretávajú a hovoria o problémoch počas liečby i po nej. Nie je výnimkou, že niektoré po diagnostikovaní rakoviny opustili partneri, čo je ešte väčšia trauma ako choroba. Ale aj také veci sa stávajú...
V čom spočíva prevencia rakoviny a ako môže človek zistiť, že trpí týmto ochorením?
Včasná diagnostika je prvým predpokladom úspešnej liečby. Rakovina má štyri štádiá a pokiaľ sa zachytí v prvých dvoch, šanca na úplné vyliečenie je vysoká. Prvým signálom môže byť zmena farby materského znamienka alebo bradavice, pretrvávajúce zachrípnutie, kašeľ, ťažkosti pri prehĺtaní, dlho sa hojace rany, krvácanie z telesných otvorov, hmatateľná hrčka či zmeny vo funkcii čriev alebo močového mechúra. Nemusí to byť nič vážne, ale v každom prípade by ste mali vyhľadať lekára, ktorý určí, či boli vaše obavy opodstatnené alebo nie.
Čo o onkologických ochoreniach hovoria štatistiky?
Ročne na ne ochorie na Slovensku rádovo 20-tisíc ľudí, u mužov je najčastejšou diagnózou rakovina pľúc, u žien zase rakovina prsníka. Okrem toho je rozšírená aj rakovina kože a hrubého čreva a konečníka. Predvlani sme v okrese Michalovce diagnostikovali rakovinu u 560 a vlani u 587 pacientov. Oproti roku 2001 sme zaznamenali vzostup pri karcinóme pľúc u mužov.
Akým spôsobom prebehne kampaň tento rok? Pripravila michalovská pobočka Ligy nejaké novinky?
Najväčšou je 1. ročník benefičného koncertu, ktorý sa uskutoční v predvečer Dňa narcisov. Pripravili sme ho v spolupráci so Zemplínskym osvetovým, Mestským kultúrnym strediskom a sponzormi. Všetky umelecké telesá na ňom vystúpia bez nároku na honorár. Vstupné je symbolické, výťažok podujatia poputuje na podporu prevencie rakoviny a na pomoc onkologickým pacientom.
V piatok sa v uliciach Michaloviec, Veľkých Kapušian, Sobraniec a Strážskeho budú od rána pohybovať skupinky študentov, ktorí budú okoloidúcim ponúkať maličké žlté narcisy. Vlani sme ich mali 15-tisíc, ale už pred obedom sa minuli, preto sme ich tento rok objednali 33-tisíc. Každý dobrovoľník bude mať na oblečení visačku so svojím menom, aby náhodou nedošlo k zneužitiu kampane. Novinkou je, že každá skupinka bude mať v rukách žlté balóny, aby bola lepšie viditeľná a bude ich rozdávať deťom. Vlani sa v okrese vyzbieralo viac ako 300-tisíc korún a na celom Slovensku takmer 11 miliónov korún. Výsledky tohtoročnej charitatívnej zbierky budú známe na budúci týždeň. Každý dar, bez ohľadu na veľkosť, bude pre nás aj onkologických pacientov vzpruhou a darovanou nádejou, že sa raz dokážeme vysporiadať s najväčšou hrozbou pre zdravie ľudí - rakovinou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.